Tur til Samsø har givet borgere og politikere i Middelfart Kommune mod på at skabe eget energieventyr
08-10-2012
Energieventyr opleves bedst med egne øjne. I hvert fald blev både borgere fra landsbyen Føns og politikere fra Middelfart Kommune begejstrede, da de var på Samsø for at se, hvordan de havde grebet tingene an.
- Middelfart Kommunes strategi for grøn omstilling er simpel, vi skal simpelthen videre, udtaler borgmester i Middelfart Steen Dahlstrøm. Og fortæller at man nu vil fortsætte med at indhente viden og erfaringer andre steder fra.
- Derefter skal der handles, og jeg er utrolig glad for, at beboere fra Føns deltog på turen med miljø- og energi udvalget, og at borgerne allerede har organiseret sig og påbegyndt processer og analyser for grøn energi i Føns, slutter Steen Dahlstrøm
Føns er nået langt
På Samsø Energiakademi tog projektleder Peter Christensen imod og fortalte om, hvordan man har grebet energieventyret an på Samsø.
- Der er ingen tvivl i mit sind. Man var velforberedte, og man er nået utrolig langt med mange ting i Middelfart Kommune og landsbyen Føns.
Fjernvarmesystem til Føns
På Samsø så man bl.a. et lille fjernvarmesystem, der nemt kunne kopieres til landsbyen Føns. Anlæg, drift og økonomi blev gennemgået. En repræsentant fra ”Energigruppen i Føns”, Michael Breuning, udtalte efter besøget:
- Det har overrasket mig, hvor enkelt det egentlig er. Samtidig er jeg enormt ydmyg over for opgaven og de processer, der ligger i grøn omstilling. Man gør det ikke alene, man skal samarbejde, lytte og lære, for at det kan lykkes. Da vi har et rigtig godt sammenhold i landsbyen, og set at det kan lade sig gøre, vil jeg bestemt mene, at forudsætningerne for et energieventyr i Føns er til stede.
Forsat samarbejde
Projektleder Peter Christensen fra Samsø Energiakademi forudser et fremtidigt samarbejde mellem Middelfart Kommune og Samsø Energiakademi, og udtaler:
- Jeg er ret overbevist om, at der fremadrettet vil være samarbejdsprojekter mellem Middelfart Kommune, Landsbyen Føns og Samsø Energiakademi. Hvem ved, måske er der et energi akademi i Føns om få år, udtalte Peter Christensen efter besøget.
På baggrund af læringsturen til Samsø skal der bl.a. afholdes et borgermøde i landsbyen Føns, og Byrådet i Middelfart Kommune skal forholde sig til strategisk energiplanlægning.
-jhn
Tagdækkernes faldsikringssystem
Vinduer, døre, trapper og kviste
Alt i container, køb, leje, brugt, isoleret etc
Kæmpe udvalg i trælister - Se mere her!
Danmarks største udbyder af entreprenørmateriel, teleskoplæssere og kraner
Fra Typehus til Drømme Villa
Udlejning af containere til opbevaring og flytning
Magasin om bæredygtighed i byggebranchen
Nedbrydning og Miljøsanering
Miljøsanering, PCB, asbest, skimmel mm.
Kravet om virksomhedsoplysninger på visse vare- og lastbiler er et led i bekæmpelsen af sort arbejde
I fremtiden vil der være brug for flere pladser til elever, der skal have vidtgående specialundervisning i København. Derfor skal der bygges en helt ny skole med plads til 96 elever fra 0. til 9. klasse. Nu er finansieringen på plads
BygTek.dk bringer her et udpluk af de i Statstidende registrerede konkurser i byggebranchen de seneste uger
Det er endnu ikke fastlagt, hvornår kravet om ID-kort på byggepladser træder i kraft, da det nødvendige it-system først skal udvikles