Den populære website med gode eksempler på bæredygtige byer holder flyttedag
03-10-2012
Siden 2008 har Dansk Arkitektur Center opbygget websitet sustainablecities.dk/bæredygtigebyer.dk, som i dag rummer mere end 150 gode eksempler på, hvad der er gjort i byer verden over for at gøre byer grønnere, sundere og mere socialt og økonomisk bæredygtige. I dag er sitet en af verdens største online-databaser for best-practice cases om bæredygtig byudvikling og den engelske version af sitet, hvor der er endnu mere indhold end på den danske del, har besøgende fra hele verden.
Nu er Bæredygtige Byers website flyttet ind på dac.dk under DAC& CITIES, der samler alle Dansk Arkitektur Centers tilbud, viden, netværk og arrangementer om udvikling af fremtidens byer og landskaber.
Nem adgang til viden
På det nye site vil du fortsat kunne finde cases med fokus på temaerne Grøn by, Social by, Energi, Mobilitet, Vand, Affald, Fødevarer, Uddannelser, Masterplan, Økonomi, Sundhed og Bygninger - inspiration til arbejdet med bæredygtig udvikling i din by.
Viden til hele verden
Bæredygtigebyer.dk har i dag mellem 600-900 unikke besøg om dagen. Omkring 21 % af læserne er danske, 21 % fra England og 17 % fra USA. Derudover kommer de fleste besøgende fra Australien, Canada, Tyskland, Italien, Brasilien, Indien og Sverige.
-jhn
Alt i løftegrej, løfteudstyr, kraner, faldsikring mm.
Nedbrydning miljøsanering diamantskæring/boring
Verificeret og cloud-baseret miljødokumentation - EPD
Fra Typehus til Drømme Villa
Beskytter effektivt mod svamp, skimmel & insekter
Tilbyder ByggepladsService og HåndværkerRengøring
Nedbrydning og Miljøsanering
Alt i container, køb, leje, brugt, isoleret etc
Stærkt sortiment til tætning, dæmpning og beskyttelse
Magasin om bæredygtighed i byggebranchen
Kravet om virksomhedsoplysninger på visse vare- og lastbiler er et led i bekæmpelsen af sort arbejde
BygTek.dk bringer her et udpluk af de i Statstidende registrerede konkurser i byggebranchen de seneste uger
Det er endnu ikke fastlagt, hvornår kravet om ID-kort på byggepladser træder i kraft, da det nødvendige it-system først skal udvikles
Kommunerne har med økonomiaftalen for 2027 fået mulighed for at investere op mod 8 mia. kr. i blandt andet nedslidte skoler og dagtilbud. De skal omsættes til reelle investeringer i bedre rammer for børn og unge, mener Synergi