UgensErhverv.dk
Carl Ras’ håndværkermesse i BrøndbyMere end 10.000 besøgte messen i 2011.

Carl Ras’ håndværkermesse i Brøndby

18. – 21. september fylder Carl Ras Brøndby Hallen til randen med værktøj og beslag til skarpe priser.

10-09-2012

Det er igen tid til at komme i Brøndby Hallen og få de skarpeste tilbud og den mest professionelle rådgivning på værktøj og beslag. Carl Ras, markedets største specialist, omdanner nemlig hallen til et kæmpe engroscenter og inviterer professionelle håndværkere indenfor til fire dage, hvor de får skarpe priser og kan møde mere end 60 af branchens stærkeste leverandører.

Alle Danmarks professionelle håndværkere og andre, der arbejder med værktøj og beslag i deres dagligdag er velkomne til Carl Ras’ håndværkermesse i Brøndby Hallen. Mere end 10.000 håndværkere, indkøbsansvarlige, servicefolk mv. strømmede til messen sidste år, og hos Carl Ras håber man, at der kommer endnu flere i år. Direktør, Jan Teller siger, ”Jeg håber, at der kommer endnu flere, som ved selvsyn vil kunne opleve, hvorfor de professionelle kunder kommer igen år efter år”.

Udvalget på messen bliver stort – mere end 4300 varenumre, som strækker sig fra de mest gængse varer, over nyheder til specialprodukter. Fx fra PROTOOL, en ny leverandør med specialmaskiner, der tidligere har været meget begrænset adgang til i Danmark. PROTOOL kommer bl.a. med deres unikke sværdsav, som de besøgende får mulighed for at teste. Jan Teller beretter, ”Vi vil gerne give vores kunder mulighed for at se og prøve de nyeste produkter, og samtidig have mulighed for at spørge vores leverandører, hvordan man mest optimalt bruger produkterne – i disse tider er det vigtigt at bygge effektivt og lønsomt, så det vil vi gerne kunne ruste håndværkerne til”.

”Samtidig stiller vi også krav til, at de deltagende leverandører yder mere og mere. Fx har Bosch i år fordoblet deres kvadratmetre til mere end 200 m2 for bedre at kunne demonstrere deres produkter, bl.a. den nye gulvlaser, den første af sin slags i verden, som vores kunder også vil kunne prøve derude.”

Messen afholdes for 14. gang, og den bliver kun større og bedre år for år. ”Messen giver vores kunder mulighed for at lave samlede storindkøb til ekstraordinært skarpe priser, og det er en stor opgave for vores organisation at stable den på benene, men en håndfuld erfarne Carl Rassere har arbejdet med messerne siden 1992, så de har helt styr på det”, fortæller Jan Teller. At messen er velorganiseret med skarpe leverandører er vigtigt for Carl Ras, fordi kundeservice er et nøgleord for virksomheden. ”Vores service skal være i top, både til hverdag og til fest, så både vi og de deltagende leverandører er oppe i højeste gear på messen – en del af servicen er selvfølgelig også gratis mad og drikke til gæsterne, så der er også plads til lidt hygge med kollegerne”, slutter Jan Teller.

Alle messens gode tilbud kan findes i Carl Ras’ messeavis, som kommer på gaden fra d. 3. september. Hvis den ikke lander i postkassen, kan den ses på www.carl-ras.dk eller hentes i et af Carl Ras’ engroscentre.

Gratis adgang – du kan hente din adgangsbillet til messen i dit lokale engroscenter eller på www.carl-ras.dk/messe.

Carl Ras’ håndværkermesse afholdes i Brøndby Hallen, Brøndby Stadion 10, 2605 Brøndby:
Tirsdag d. 18. september, kl. 12.00 - 18.00
Onsdag d. 19. september, kl. 12.00 - 18.00
Torsdag d. 20. september, kl. 12.00 - 18.00
Fredag d. 21. september, kl. 10.00 - 16.00

Seneste nyt

Mest læste

Brochurer

Skatteministeren vil ikke rokke ved CVR-bøder

Skatteministeren vil ikke rokke ved CVR-bøder

Kravet om virksomhedsoplysninger på visse vare- og lastbiler er et led i bekæmpelsen af sort arbejde

Konkurser i byggeriet (Uge 37/2026-1)

Konkurser i byggeriet (Uge 37/2026-1)

BygTek.dk bringer her et udpluk af de i Statstidende registrerede konkurser i byggebranchen de seneste uger

Opbakning til ID-kort fra både arbejdsgivere og fagbevægelse

Opbakning til ID-kort fra både arbejdsgivere og fagbevægelse

Det er endnu ikke fastlagt, hvornår kravet om ID-kort på byggepladser træder i kraft, da det nødvendige it-system først skal udvikles

Kommunerne er nødt til at følge op på regeringens ambitiøse planer for skolerne

Kommunerne er nødt til at følge op på regeringens ambitiøse planer for skolerne

Kommunerne har med økonomiaftalen for 2027 fået mulighed for at investere op mod 8 mia. kr. i blandt andet nedslidte skoler og dagtilbud. De skal omsættes til reelle investeringer i bedre rammer for børn og unge, mener Synergi