UgensErhverv.dk

Forebyg oversvømmelser og spar på varmeregningen

At lægge dræn om huset er ikke billigt, men i kombination med efterisolering af kælderen kan investeringen tjene sig hjem

23-08-2012

Vi så det denne sommer, og vi så det sidste sommer. Billeder af husejere, der står med vand til knæene, mens de forgæves forsøger at redde de møbler, der svømmer rundt i kælderen. Hvis du vil undgå, at det sker i din kælder, næste gang et skybrud rammer Danmark, peger Dansk Byggeri på, at et dræn, der leder regn- og grundvand væk fra huset, kan være den rigtige løsning. Investeringen kan nemlig ofte tjenes hurtigt hjem igen.

- Hvis du efterisolerer din opvarmede kælder, samtidig med at du får lagt omfangsdræn, giver det i mange tilfælde en årlig besparelse på varmeregningen på over 10.000 kroner. Du kan altså både efterisolere kælderen og begrænse risikoen for oversvømmelse samtidig med, at det er en god forretning, siger chefkonsulent i Dansk Byggeri, Jan Alstrøm.

Fortsættes ...De fleste vil da også gerne spare penge på varmeregningen. 78,9 procent af boligejerne er interesserede i energiforbedringer i deres bolig, viser en undersøgelse, som Gallup har lavet for Bolius. 74 procent svarer, at det er økonomien, som motiverer dem til at overveje energirenoveringer. Netop det økonomiske aspekt er værd at tage med, når man overvejer dræn og efterisolering af kælderen.

- En ting er, at man kan foretage efterisoleringen og etablere omfangsdræn mere eller mindre omkostningsneutralt på den lange bane, men det øger også husets værdi, når man energirenoverer. Derudover giver efterisoleringen og drænet et bedre indeklima, vægoverfladerne i kælderen bliver varmere, og det giver mindre træk. Drænet betyder, at der opstår færre fugtproblemer, siger Jan Alstrøm.

Videnscenter for energibesparelse i bygninger har lavet en vejleding til, hvordan husejere kan reneovere deres boliger på den mest energieffektive måde. Find blandt andet vejledningen til efterisoleringen af kælderen her

- mir

Seneste nyt

Mest læste

Brochurer

Skatteministeren vil ikke rokke ved CVR-bøder

Skatteministeren vil ikke rokke ved CVR-bøder

Kravet om virksomhedsoplysninger på visse vare- og lastbiler er et led i bekæmpelsen af sort arbejde

Konkurser i byggeriet (Uge 37/2026-1)

Konkurser i byggeriet (Uge 37/2026-1)

BygTek.dk bringer her et udpluk af de i Statstidende registrerede konkurser i byggebranchen de seneste uger

Opbakning til ID-kort fra både arbejdsgivere og fagbevægelse

Opbakning til ID-kort fra både arbejdsgivere og fagbevægelse

Det er endnu ikke fastlagt, hvornår kravet om ID-kort på byggepladser træder i kraft, da det nødvendige it-system først skal udvikles

Kommunerne er nødt til at følge op på regeringens ambitiøse planer for skolerne

Kommunerne er nødt til at følge op på regeringens ambitiøse planer for skolerne

Kommunerne har med økonomiaftalen for 2027 fået mulighed for at investere op mod 8 mia. kr. i blandt andet nedslidte skoler og dagtilbud. De skal omsættes til reelle investeringer i bedre rammer for børn og unge, mener Synergi