UgensErhverv.dk

Malingproducent fik miljøpris

Danske producent af maling og lakprodukter har fået Københavns Amts Miljøpris 2003.

01-03-2004

Den danske producent af maling og lakprodukter, Dyrup A/S, har fået Københavns Amts Miljøpris 2003.

Prisen er en anerkendelse af virksomhedens indsats på miljøområdet i Københavns Am, hvor Dyrup de seneste ti år har arbejdet på at mindske miljøbelastningen fra virksomheden og dens produkter.

Af forskellige miljømæssige tiltag kan nævnes, at mange produkter er overgået til vandbasis, kloaksystemet er renoveret, virksomheden har fået et nyt anlæg til spildevandsbehandling, og der sørges for genanvendelse.

Dyrup har endvidere indført en systematisk screening, undersøgelse og oprydning efter fortidens synder.
-ls.

Brochurer

Advarede mod asbestsvineri i naturen

Advarede mod asbestsvineri i naturen

Et indslag på TV2 News viste mandag, at man alt for ofte i landets skove finder ulovligt deponeret asbest. Simple krav kan dog ifølge Dansk Håndværk bremse dumping af asbest i naturen

Skattegevinst ved nedrivning frem for renovering

Skattegevinst ved nedrivning frem for renovering

Den grønne tænketank CONCITO har sendt Folketinget et række forslag til lovændringer for en ”ressource effektiv byggesektor”

Sommerland får hovedindgang i limtræsbjælker

Sommerland får hovedindgang i limtræsbjælker

Fårup Sommerland kan fejre 50 års jubilæum med et indgangsparti i store, bejdsede limtræbjælker af nordsvensk gran

Række af svigt ved dødsulykke på byggeplads

Række af svigt ved dødsulykke på byggeplads

Tre døde og seks kom til skade, da betontag i 25 meters højde bristede ved opførelsen af nyt biogasanlæg på Fyn