UgensErhverv.dk

Netværk for bæredygtigt byggeri har fået ny leder

Pr. 1. juli har Charlotte Darre overtaget netværkslederrollen i InnoBYG efter René Østergaard

05-07-2012

Charlotte Darre er uddannet arkitekt på Arkitektskolen Aarhus og har arbejdet som forskningsassistent og senest i vinduesbranchen i både Danmark og Storbritannien, med særligt fokus på energioptimering i lavenergibyggeri.

Charlotte er tilknyttet Teknologisk Institut i Aarhus, i Byggeri og Anlægs Center for Bæredygtighed.

På netværkets hjemmeside skrev Charlotte Darre umiddelbart efter udnævnelsen følgende blogpost:

Den 1. juli 2012 overtog jeg rollen som netværksleder efter René Østergaard, en opgave jeg glæder mig til at komme rigtig i gang med i et netværk, som efterhånden har to år på bagen og er godt forankret.

Fokuseret udvikling
Vi har brug for en fokuseret udvikling, for at nå de ambitiøse politiske mål om at være selvforsynende med VE i 2050. Jeg ser energi såvel som bæredygtighed som nøglebegreber i den sammenhæng, for at sikre vi når målet uden at give køb på fremtiden.

Der er aktuelt en stor eksisterende bygningsmasse i Danmark, der energimæssigt er utidssvarende. Energirenovering heraf omfatter et utal af barrierer… økonomi, æstetik, teknik, etc.





Vi vil i netværket gribe fat i den udfordring og sikre at nye såvel som gode eksisterede løsninger, det være sig teknologier, produkter, services og samarbejdsformer bliver bragt i spil.

Jeg glæder mig til at være med til at facilitere en bæredygtig samfundsudvikling hvor energi- og ressourceforbrug, komfort, funktion, æstetik og sikkerhed er i højsæde.

Bæredygtighed
Med stigende fokus på bæredygtighed, herunder introduktion af begrebet som et af de væsentlige punkter i byggevareforordningen er strategien lagt.
Vi har i Danmark en enestående chance for at lave gode løsninger, der både kan kvalificere det danske byggeri, men også gøre sig gældende på det internationale marked.

Samarbejde og netværk
InnoBYG har et givtigt samarbejde med flere netværk og initiativer.
Vi kan umuligt vide det hele, og samarbejder gerne i den gode sags tjeneste, med det formål at komme længere ud og skabe grobund for bæredygtig innovation i byggeriet.

-tibu

Seneste nyt

Mest læste

Brochurer

Skatteministeren vil ikke rokke ved CVR-bøder

Skatteministeren vil ikke rokke ved CVR-bøder

Kravet om virksomhedsoplysninger på visse vare- og lastbiler er et led i bekæmpelsen af sort arbejde

Konkurser i byggeriet (Uge 37/2026-1)

Konkurser i byggeriet (Uge 37/2026-1)

BygTek.dk bringer her et udpluk af de i Statstidende registrerede konkurser i byggebranchen de seneste uger

Opbakning til ID-kort fra både arbejdsgivere og fagbevægelse

Opbakning til ID-kort fra både arbejdsgivere og fagbevægelse

Det er endnu ikke fastlagt, hvornår kravet om ID-kort på byggepladser træder i kraft, da det nødvendige it-system først skal udvikles

Kommunerne er nødt til at følge op på regeringens ambitiøse planer for skolerne

Kommunerne er nødt til at følge op på regeringens ambitiøse planer for skolerne

Kommunerne har med økonomiaftalen for 2027 fået mulighed for at investere op mod 8 mia. kr. i blandt andet nedslidte skoler og dagtilbud. De skal omsættes til reelle investeringer i bedre rammer for børn og unge, mener Synergi