I virksomheden Fiberline vækker det begejstring, at EU har lagt en plan for energirenovering af Europas bygninger
22-06-2012
EU&s nye direktiv for energieffektivitet, der netop er vedtaget, betyder, at der omsider lægges en plan for energirenovering af Europas bygningsmasse. I virksomheden Fiberline bakker man op om direktivet og hilser de ambitiøse målsætninger velkomne.
Bygninger tegner sig for 40 % af Europas samlede energiforbrug, og dårligt isolerende vinduer og døre er nogle af de helt store syndere. Derfor glæder Fiberline sig over det nye EU-direktiv, der vil sætte mere fart på energirenoveringen af bygninger i hele Europa.
- Den vigtigste driver for overgangen til mere bæredygtige og energirigtige materialer er politisk vilje og beslutningskraft. Derfor er det glædeligt, at EU med det nye direktiv understreger, at der skal sættes skub i energirenoveringen af bygningsmassen. Der er store CO2-besparelser i udsigt, og løsningerne - heriblandt passivhus-certificerede kompositvinduer – er allerede til rådighed, lyder det fra Vice President for Fiberlines Window & Facade-område, Stig Krogh Pedersen.
-tibu
Vinduer, døre, trapper og kviste
Alt i container, køb, leje, brugt, isoleret etc
Danmarks største udbyder af entreprenørmateriel, teleskoplæssere og kraner
Nedbrydning og Miljøsanering
Individuelle trætrapper siden 1972. Smukt og funktionelt dansk design.
Udlejning af containere til opbevaring og flytning
Tagdækkernes faldsikringssystem
Stærkt sortiment til tætning, dæmpning og beskyttelse
Tilbyder ByggepladsService og HåndværkerRengøring
Miljøsanering, PCB, asbest, skimmel mm.
Kravet om virksomhedsoplysninger på visse vare- og lastbiler er et led i bekæmpelsen af sort arbejde
BygTek.dk bringer her et udpluk af de i Statstidende registrerede konkurser i byggebranchen de seneste uger
Det er endnu ikke fastlagt, hvornår kravet om ID-kort på byggepladser træder i kraft, da det nødvendige it-system først skal udvikles
Kommunerne har med økonomiaftalen for 2027 fået mulighed for at investere op mod 8 mia. kr. i blandt andet nedslidte skoler og dagtilbud. De skal omsættes til reelle investeringer i bedre rammer for børn og unge, mener Synergi