UgensErhverv.dk
Superkilen åbner officieltSuperkilens område fungerer allerede som samlingsp

Superkilen åbner officielt

Nørrebro har fået en ny, unik park, hvor alt fra legeredskaber til inventar er hentet ind fra hele verden. På fredag indvies Superkilen, der allerede bruges flittigt af beboerne i bydelen

21-06-2012

Superkilen rummer historier fra godt 60 lande, der er til stede i form af alt fra legeredskaber og fitnessudstyr til kloakdæksler og skraldespande.

Københavnerne har allerede taget stedet i brug, og nu bliver Nørrebros nye farverige og mangfoldige park indviet officielt. Det sker fredag den 22. juni, hvor dans, musik og aktiviteter fra hele verdenen indtager området.

- Det er en fornøjelse at se, at Superkilen allerede er blevet et samlingspunkt. Den binder Nørrebro sammen på tværs. På den måde kan man vel næsten sige, at Superkilen er Nørrebro i miniformat, for det er blevet et fantastisk område med plads til mange forskellige mennesker og aktiviteter. Det er vigtigt, at vi har sådanne steder i byen, som mange har lyst til at bruge, og at vi får liv i gaderne og på pladserne, siger teknik- og miljøborgmester Ayfer Baykal.

Et fyrtårn på Nørrebro
Superkilen er blevet en sand verdensudstilling med i alt 121 stykker byinventar, træer og planter fra 60 forskellige lande, som brugerne af parken selv har været med til at foreslå.

Bænke fra Tyrkiet, skraldespande fra England, japanske kirsebærtræer, amerikanske fitnessredskaber og et marokkansk springvand er blot nogle af de mange elementer, der har fundet vej til Nørrebro, hvor Superkilen løber som en kile tværs gennem Mimersgadekvarteret fra Nørrebrogade til Tagensvej.





Superkilen er skabt i et partnerskab mellem Københavns Kommune og Realdania, og er blevet til i et kreativt samarbejde mellem BIG, Topotek1 og SUPERFLEX samt Lemming & Eriksson. Sammen med DSB-arealet og Nørrebrohallens fornyelse skal området give flere muligheder for aktivitet og rekreation på Nørrebro.

- Med Superkilen er der skabt et fyrtårn på Nørrebro, som rækker ud over hele København. Og samtidig et eksempel på byfornyelse, som tager afsæt i de mennesker, som bor i kvarteret – i den multikultur, som er Nørrebros sjæl og styrke. Superkilen kobler med sin mangfoldighed området sammen med den omgivende by. Dens røde asfalt summer af liv døgnet rundt, den er mødested for mennesker, som hviler sig, som snakker og hygger sig, som løber og træner, som spiller musik og danser, som skaber liv mellem husene, siger Hans Peter Svendler, direktør i Realdania.

En &verdensfest&
Og ligesom Superkilen er blevet en mangfoldig verdensudstilling, kommer indvielsen også til at være det. Fra kl. 15 om eftermiddagen til 21 om aftenen bliver området fyldt med masser af musik, dans og aktiviteter fra hele verdenen og ikke mindst fra Nørrebros eget mangfoldige foreningsliv.
Bl.a. byder programmet på chilenske musikere, thaiboksekamp, capoeira, tai chi, parkour, streetdance og det lokale band Høje Hæle spiller gratis koncert kl. 19.

Superkilen er ét ud af tre projekter i Mimersgadekvarteret, der er søsat af et partnerskab mellem Københavns Kommune, Realdania og den nu afsluttede Områdefornyelsen i Mimersgadekvarteret. De to øvrige projekter er udviklingen af en folkepark på DSB-arealet og Nørrebrohallen. De tre projekter har sammen det overordnede formål at fungere som løftestang for en positiv byudvikling i Mimersgadekvarteret og ydre Nørrebro.

-tibu

Seneste nyt

Mest læste

Brochurer

Skatteministeren vil ikke rokke ved CVR-bøder

Skatteministeren vil ikke rokke ved CVR-bøder

Kravet om virksomhedsoplysninger på visse vare- og lastbiler er et led i bekæmpelsen af sort arbejde

Konkurser i byggeriet (Uge 37/2026-1)

Konkurser i byggeriet (Uge 37/2026-1)

BygTek.dk bringer her et udpluk af de i Statstidende registrerede konkurser i byggebranchen de seneste uger

Opbakning til ID-kort fra både arbejdsgivere og fagbevægelse

Opbakning til ID-kort fra både arbejdsgivere og fagbevægelse

Det er endnu ikke fastlagt, hvornår kravet om ID-kort på byggepladser træder i kraft, da det nødvendige it-system først skal udvikles

Kommunerne er nødt til at følge op på regeringens ambitiøse planer for skolerne

Kommunerne er nødt til at følge op på regeringens ambitiøse planer for skolerne

Kommunerne har med økonomiaftalen for 2027 fået mulighed for at investere op mod 8 mia. kr. i blandt andet nedslidte skoler og dagtilbud. De skal omsættes til reelle investeringer i bedre rammer for børn og unge, mener Synergi