UgensErhverv.dk
Første spadestik til ny kræftrådgivning i NæstvedEn af visualiseringerne af det nye Livsrum

Første spadestik til ny kræftrådgivning i Næstved

På torsdag påbegyndes byggeriet, der skal blive til en rådgivning for patienter og pårørende.

19-06-2012

Torsdag d. 21. juni kl. 10.00 tages første spadestik til byggeriet af Næstveds nye Livsrum. Arrangementet sker på Ringstedgade 71-73, 4700 Næstved, og alle er velkomne til at deltage.

Spadestikket vil blive taget af en to frivillige ved Kræftens Bekæmpelses nuværende kræftrådgivning i Næstved. Det bliver en dag, hvor repræsentanter for Kræftens Bekæmpelse, Realdania samt Næstved kommune og sygehus vil fejre byggeriets start.



Visionen med den nye kræftrådgivning er at skabe et sted, hvor mennesker ramt at kræft kan få hjælp og støtte, møde ligesindede og finde rum til at være sig selv. &Livsrummet& skal være et fristed, hvor den enkelte kan finde kræfter til at komme gennem sygdommen.

Byggeriet sker i samarbejde mellem Kræftens Bekæmpelse og Realdania. Kræftrådgivningen bliver bygget som syv separate huse omkring to grønne gårdmiljøer, hvor der vil blive mulighed for både liv og eftertanke. Byggeriet forventes at stå færdigt i løbet af sommeren 2013.

Kræftens Bekæmpelse og Realdania vil henover de næste år bygge syv nye kræftrådgivninger i Næstved, Aalborg, Herning, Vejle, Odense, Roskilde og Herlev. Projektet kaldes Livsrum.

De nye rådgivninger kommer til at ligge tæt på de kræftbehandlende sygehuse, og nøgleordene for byggerierne vil være tryghed, hjemlighed, åbenhed og nærvær.

Realdania støtter projektet med 50 mio. kr. Støtten fra Realdania giver mulighed for at bygge huse af høj kvalitet, der giver kræftramte de bedst mulige rammer til at komme sig i. De penge, som Kræftens Bekæmpelse investerer i de nye kræftrådgivninger, kommer bl.a. ved salg af nogle af de nuværende rådgivninger.

Inspiration til Livsrum-konceptet er hentet fra de såkaldte Maggie Centre i England og Skotland.

Kræftens Bekæmpelse tilbyder i dag gratis rådgivning mere end 30 steder i landet. De større kræftrådgivninger huser som regel en bred vifte af aktiviteter, fra samtaler med professionelle rådgivere til møder med andre i samme situation eller kurser i motion og yoga.

I 2011 havde kræftrådgivningerne knap 77.000 kontakter med kræftpatienter, pårørende og professionelle. Fire ud af fem mennesker, der besøger kræftrådgivningerne, siger efterfølgende, at de er blevet mere afklarede med deres situation.

Læs mere om projektet på www.livsrum.dk

-tibu

Seneste nyt

Mest læste

Brochurer

  • DAFA

    DAFA

    Stærkt sortiment til tætning, dæmpning og beskyttelse

  • P.Olesen A/S

    P.Olesen A/S

    Nedbrydning og Miljøsanering

  • Boracol

    Boracol

    Beskytter effektivt mod svamp, skimmel & insekter

  • FlotteGulve.dk a/s

    FlotteGulve.dk a/s

    Salg og montering •••• Siden 1997 | Prisgaranti

  • Lind & Risør

    Lind & Risør

    Fra Typehus til Drømme Villa

  • Vejletrappen

    Vejletrappen

    Individuelle trætrapper siden 1972. Smukt og funktionelt dansk design.

  • Spæncom

    Spæncom

    Betonelementløsninger – well-built for well-being!

  • Scantruck

    Scantruck

    Danmarks største udbyder af entreprenørmateriel, teleskoplæssere og kraner

  • LCA.no

    LCA.no

    Verificeret og cloud-baseret miljødokumentation - EPD

  • ERS Rengøring

    ERS Rengøring

    Tilbyder ByggepladsService og HåndværkerRengøring

Skatteministeren vil ikke rokke ved CVR-bøder

Skatteministeren vil ikke rokke ved CVR-bøder

Kravet om virksomhedsoplysninger på visse vare- og lastbiler er et led i bekæmpelsen af sort arbejde

Konkurser i byggeriet (Uge 37/2026-1)

Konkurser i byggeriet (Uge 37/2026-1)

BygTek.dk bringer her et udpluk af de i Statstidende registrerede konkurser i byggebranchen de seneste uger

Opbakning til ID-kort fra både arbejdsgivere og fagbevægelse

Opbakning til ID-kort fra både arbejdsgivere og fagbevægelse

Det er endnu ikke fastlagt, hvornår kravet om ID-kort på byggepladser træder i kraft, da det nødvendige it-system først skal udvikles

Kommunerne er nødt til at følge op på regeringens ambitiøse planer for skolerne

Kommunerne er nødt til at følge op på regeringens ambitiøse planer for skolerne

Kommunerne har med økonomiaftalen for 2027 fået mulighed for at investere op mod 8 mia. kr. i blandt andet nedslidte skoler og dagtilbud. De skal omsættes til reelle investeringer i bedre rammer for børn og unge, mener Synergi