UgensErhverv.dk

Teknisk designer-elever energioptimere

Et hold elever på uddannelsen til teknisk designer er i gang med et spændende projekt, som skal energioptimere elevernes egen afdeling i Tradiums højhus på Vester Allé 26 i Randers

13-06-2012

Energioptimeringsprojektet ”Vores energi, vores fremtid” på Tradiums teknisk designer-uddannelse tager udgangspunkt i en kortlægning af energiforbruget, energioptimering og ombygning af teknisk designer-afdelingen på Vester Allé 26 i Randers.

Projektet foregår i ugerne 22, 23 og 24 og kommer til at forløbe som et samarbejde mellem Tradiums teknisk designer-elever og lærere. Energiforsyningsselskabet Verdo A/S er også med i projektet som sparringspartner.

– Målet er at spejle virkeligheden og ved hjælp af de samme hjælpemidler og værktøjer, som en teknisk designer på en arkitektstue ville benytte. Fx foregår den tænkte ombygning af højhuset på Vester Allé 26 efter kravene i bygningsreglement 2015, siger en af projektdeltagerne, Isak Benjaminsen, der er elev på uddannelsen til teknisk designer.

Fortsættes ...



Fem vigtige elementer
Arbejdet med energioptimering på Vester Allé 26 bliver delt op i fem elementer:

• Kortlægning af omfanget for energioptimeringen.
• Registrering og vurdering af nuværende energiforbrug.
• Forslag til opdateringer og besparelser.
• Gennemførelsen af forslag til optimering.
• Registrering af energiforbrug efter optimering.

– Projektgrupperne skal selv fastlægge arbejdsmetoder, bl.a. møder, referenter, kommunikation, sygdom, uddelegering, arbejdsdeling, anvendte it-værktøjer, risikovurdering, tilbagemelding til projektejer osv., siger Isak Benjaminsen.

Projektet går også ud på, at eleverne skal øve sig i at samarbejde på tværs af grupper og i den enkelte gruppe. I alt er der 10 elever på to hold, hvor der på hvert hold er en projektleder og en projektsekretær. En person fra hvert hold er udpeget til en pressegruppe, der skal promovere forløbet og projektet.

- mir

Seneste nyt

Mest læste

Brochurer

  • TITAN Containers

    TITAN Containers

    Alt i container, køb, leje, brugt, isoleret etc

  • CE Nielsen ApS

    CE Nielsen ApS

    Nedbrydning miljøsanering diamantskæring/boring

  • Scantruck

    Scantruck

    Danmarks største udbyder af entreprenørmateriel, teleskoplæssere og kraner

  • FlotteGulve.dk a/s

    FlotteGulve.dk a/s

    Salg og montering •••• Siden 1997 | Prisgaranti

  • Lind & Risør

    Lind & Risør

    Fra Typehus til Drømme Villa

  • Fyns Kran Udstyr

    Fyns Kran Udstyr

    Alt i løftegrej, løfteudstyr, kraner, faldsikring mm.

  • Vejletrappen

    Vejletrappen

    Individuelle trætrapper siden 1972. Smukt og funktionelt dansk design.

  • DAFA

    DAFA

    Stærkt sortiment til tætning, dæmpning og beskyttelse

  • Boracol

    Boracol

    Beskytter effektivt mod svamp, skimmel & insekter

  • Spæncom

    Spæncom

    Betonelementløsninger – well-built for well-being!

Skatteministeren vil ikke rokke ved CVR-bøder

Skatteministeren vil ikke rokke ved CVR-bøder

Kravet om virksomhedsoplysninger på visse vare- og lastbiler er et led i bekæmpelsen af sort arbejde

Konkurser i byggeriet (Uge 37/2026-1)

Konkurser i byggeriet (Uge 37/2026-1)

BygTek.dk bringer her et udpluk af de i Statstidende registrerede konkurser i byggebranchen de seneste uger

Opbakning til ID-kort fra både arbejdsgivere og fagbevægelse

Opbakning til ID-kort fra både arbejdsgivere og fagbevægelse

Det er endnu ikke fastlagt, hvornår kravet om ID-kort på byggepladser træder i kraft, da det nødvendige it-system først skal udvikles

Kommunerne er nødt til at følge op på regeringens ambitiøse planer for skolerne

Kommunerne er nødt til at følge op på regeringens ambitiøse planer for skolerne

Kommunerne har med økonomiaftalen for 2027 fået mulighed for at investere op mod 8 mia. kr. i blandt andet nedslidte skoler og dagtilbud. De skal omsættes til reelle investeringer i bedre rammer for børn og unge, mener Synergi