To klasser leverede vinderbidragene til den store logo-konkurrence, der markerer startskuddet på den omfattende energibesparelsesindsats på 14 folkeskoler i Rudersdal Kommune
11-06-2012
Det var en glad og stolt borgmester Erik Fabrin, der mandag den 11. juni kunne udråbe to skoleklasser som vindere af logokonkurrencen. Den har kørt siden starten af marts og i alt kunne dommerkomiteen vælge imellem 180 bidrag. 7. B fra Vangeboskolen vandt del-konkurrencen for 6.-9. klasserne, mens 4. A fra Vedbæk Skole både vandt del-konkurrencen for 0.-5. klasser og den samlede konkurrence om at skabe vinderlogoet.
Det bliver således 4. A’s logo, der de næste fire et halvt år skal være det visuelle kendingsmærke for kommunens indsats for igennem ændret adfærd på skolerne at spare på energien til gavn for klima, miljø og kommunens borgere.
- Det enorme engagement, alle skolerne har udvist i forbindelse med konkurrencen, lover rigtig godt for fremtiden. Det er flot at se, hvordan elever og lærere på Rudersdal Kommunes skoler går forrest i banebrydende og innovative projekter som dette. Jeres opførsel til dagligt her på skolerne er med til at spare på energien, fordi I ved, hvor vigtigt det er at passe på miljøet. Det kan andre kommuner lære meget af, sagde borgmester Erik Fabrin, da han udråbte vinderen ved en ceremoni på Vedbæk Skole foran 600 elever og lærere.
Masser af pengepræmier
De to vinderklasser modtog hver 5.000 kr., som eleverne og deres lærer selv bestemmer, hvordan de vil bruge. Det kan f.eks. være på en udflugt for hele klassen. Samtidig modtog de to vinderskoler - Vangebo og Vedbæk - hver 12.500 kroner i præmie, som skolerne kan bruge til glæde for alle eleverne.
- De næste fire et halvt år, mens vi arbejder med adfærd på skolerne, vil der være forskellige præmieoverrækkelser to gange om året i juni og november. En gang om året præmierer vi den skole, som har opnået de største målbare energibesparelser og dermed er et godt eksempel for de andre skoler. Og en gang om året præmierer vi de mere kreative tiltag, som har andre gavnlige effekter og som også spreder inspiration til andre skoler og til resten af kommunen, forklarede NCC-direktør Martin Manthorpe, der var mødt op for at overrække de store checks.
Fantastisk samarbejde
Hvert år frem til udgangen af 2016 er der afsat 100.000 kroner i præmiesum. Den økonomiske gulerod er dog kun en meget lille del af det samlede projekt for at opnå energibesparelser igennem adfærdsændringer.
- Selvfølgelig er det sjovt for skolerne at konkurrere og kunne vinde præmier, der kan betale for ting, som kommer eleverne til gode, men langt vigtigere er det, at vi har et fantastisk samarbejde med lærere, SFO-ledere og kommunens administration om at finde en lang række forskellige måder, hvor vi gør det interessant og vedkommende for eleverne at lære om energi og klima, så de forstår, hvorfor de skal spare på energien, uddybede Martin Manthorpe.
Alle projektets erfaringer samles og deles løbende på energiprojektets egen hjemmeside, hvor interesserede borgere kan se mere.
-los
Magasin om bæredygtighed i byggebranchen
Køb VVS online - Fri fragt ved køb over Kr. 599,-
Alt i container, køb, leje, brugt, isoleret etc
Nedbrydning miljøsanering diamantskæring/boring
Beskytter effektivt mod svamp, skimmel & insekter
Alt i løftegrej, løfteudstyr, kraner, faldsikring mm.
Individuelle trætrapper siden 1972. Smukt og funktionelt dansk design.
Verificeret og cloud-baseret miljødokumentation - EPD
Tysk kvalitets siden 1860!
Danmarks største udbyder af entreprenørmateriel, teleskoplæssere og kraner
Kravet om virksomhedsoplysninger på visse vare- og lastbiler er et led i bekæmpelsen af sort arbejde
BygTek.dk bringer her et udpluk af de i Statstidende registrerede konkurser i byggebranchen de seneste uger
Det er endnu ikke fastlagt, hvornår kravet om ID-kort på byggepladser træder i kraft, da det nødvendige it-system først skal udvikles
Kommunerne har med økonomiaftalen for 2027 fået mulighed for at investere op mod 8 mia. kr. i blandt andet nedslidte skoler og dagtilbud. De skal omsættes til reelle investeringer i bedre rammer for børn og unge, mener Synergi