UgensErhverv.dk
Smagsprøve på Roskilde-installation

Smagsprøve på Roskilde-installation

Vinderprojektet ”Open Borders” fra designkonkurrencen Build What Here 2012, der skal placeres på Roskilde Festival, fremvises nu på Dansk Arkitektur Center.

25-05-2012

Nogle af dørene er åbne, mens andre står på klem eller er aflåst. Du kan ringe eller banke på. Måske bliver du lukket ind på den anden side – men kun måske.

Installationen ”Open Borders” består af flere hundrede døre i forskellige størrelser, farver, og fra forskellige tider. Dørene vil slænge sig gennem festivalområdet ”Poor City” og symbolisere den virkelighed, der møder asylansøgere, som kommer til Scandinavien.

I udstillingen i Dansk Arkitektur Center kan man bevæge dig rundt i en specialdesignet udgave af installationen. Her kan man snirkle sig gennem en labyrint af mere end 50 døre, alene eller i interaktion med de andre gæster, og opleve følelsen af at være på den ene eller anden side af noget – at være indenfor eller udenfor.

Udstillingen i Dansk Arkitektur Center fortæller historien bag vinderprojektet og viser derudover et udvalg af andre projekter fra konkurrencen Build What Here, som i år var udskrevet på det åbne innovationssite www.innosite.dk.

Udstillingen løber fra 26. maj - medio august 2012.

-tibu

Seneste nyt

Mest læste

Brochurer

Skatteministeren vil ikke rokke ved CVR-bøder

Skatteministeren vil ikke rokke ved CVR-bøder

Kravet om virksomhedsoplysninger på visse vare- og lastbiler er et led i bekæmpelsen af sort arbejde

Konkurser i byggeriet (Uge 37/2026-1)

Konkurser i byggeriet (Uge 37/2026-1)

BygTek.dk bringer her et udpluk af de i Statstidende registrerede konkurser i byggebranchen de seneste uger

Opbakning til ID-kort fra både arbejdsgivere og fagbevægelse

Opbakning til ID-kort fra både arbejdsgivere og fagbevægelse

Det er endnu ikke fastlagt, hvornår kravet om ID-kort på byggepladser træder i kraft, da det nødvendige it-system først skal udvikles

Kommunerne er nødt til at følge op på regeringens ambitiøse planer for skolerne

Kommunerne er nødt til at følge op på regeringens ambitiøse planer for skolerne

Kommunerne har med økonomiaftalen for 2027 fået mulighed for at investere op mod 8 mia. kr. i blandt andet nedslidte skoler og dagtilbud. De skal omsættes til reelle investeringer i bedre rammer for børn og unge, mener Synergi