UgensErhverv.dk

Lyse udsigter for byggeriet i Midt- og Vestjylland

Fradragsordningen for håndværkerudgifter har fået forbrugerne i forårshumør og det er godt nyt for bygge- og anlægsbranchen i Midt- og Vestjylland

25-05-2012

Afsmitning på sektoren vil i den anledning bl.a. ske inden for reparation og vedligeholdelse samt moderniseringer og om– og tilbygninger.

Det forudser Karl Højhus Jeppesen, kontorchef i Dansk Byggeri Midt- og Vestjylland.

- Vi har store forventninger til bedring i omsætning, beskæftigelse samt på sigt også priser. Overgangen fra vinter til sommer spores altid navnlig i bygge- og anlægsvirksomhedernes forventninger til fremtiden. Foråret 2012 adskiller sig på nogle områder fra de seneste år, hvad angår forventninger til aktiviteten i bygge- og anlægssektoren og der spores i mange områder en vis optimisme og tiltro til fremtiden, lyder det fra kontorchefen.










Karl Højhus Jeppesen fortæller, at udviklingen illustrerer, at bygge- og anlægssektoren fortsat er belastet med det store problem med en skæv fordeling af aktiviteten over kalenderåret. Et faktum, der hæmmer produktivitetsudviklingen og udnyttelse af arbejdskraftressourcer samt kapitalapparatet i sektoren.

- I Dansk Byggeri Midt- og Vestjylland har vi store forventninger til, at sæsonudjævningsinitiativer vil betyde handlekraft hos lokale kommuner og regionen i retning af mere vinterbyggeri, siger han.

Bygge- og anlægssektoren er altså klar til foråret og sommeren, og det med større forventninger til udviklingen i de kommende kvartaler end sidste år.

- Vi forventer fortsat, at det især er de kommende byggerier af storsygehuse i Viborg og Gødstrup, de mange forskellige kommunale og private projekter af forskellig art og størrelse, motorvejen Holstebro til Herning samt øvrige anlægsprojekter, der skal trække læsset, forudser Karl Højhus Jeppesen, og fortsætter:

- Med forventet igangsættelse af de mange anlægsinvesteringer, lav inflation og lav rente er det svært at bevare pessimismen omkring aktivitetsudviklingen i bygge- og anlægssektoren i Midt- og Vestjylland samlet set for den resterende del af året samt i en flerårig periode fremover.

-tibu

Seneste nyt

Mest læste

Brochurer

Skatteministeren vil ikke rokke ved CVR-bøder

Skatteministeren vil ikke rokke ved CVR-bøder

Kravet om virksomhedsoplysninger på visse vare- og lastbiler er et led i bekæmpelsen af sort arbejde

Konkurser i byggeriet (Uge 37/2026-1)

Konkurser i byggeriet (Uge 37/2026-1)

BygTek.dk bringer her et udpluk af de i Statstidende registrerede konkurser i byggebranchen de seneste uger

Opbakning til ID-kort fra både arbejdsgivere og fagbevægelse

Opbakning til ID-kort fra både arbejdsgivere og fagbevægelse

Det er endnu ikke fastlagt, hvornår kravet om ID-kort på byggepladser træder i kraft, da det nødvendige it-system først skal udvikles

Kommunerne er nødt til at følge op på regeringens ambitiøse planer for skolerne

Kommunerne er nødt til at følge op på regeringens ambitiøse planer for skolerne

Kommunerne har med økonomiaftalen for 2027 fået mulighed for at investere op mod 8 mia. kr. i blandt andet nedslidte skoler og dagtilbud. De skal omsættes til reelle investeringer i bedre rammer for børn og unge, mener Synergi