UgensErhverv.dk

Hvordan tackler vi skybrud?

Private og offentlige aktører diskuterer samarbejde i forbindelse med de skybrud, vi skal regne med at få i fremtiden på Klimatilpasningskonference i Odense

21-05-2012

Klimaforandringerne har sat deres tydelige spor på Danmark.

Senest gik det helt galt, da der den 2. juli 2011 faldt 150 mm regn på fem kvarter, og store dele af særligt København blev fuldstændigt lammet. Forsikring & Pension gjorde efterfølgende den samlede regning for skybruddet op til 4,88 mia. kr.

Desværre er der ingen opklaring forude – bogstavelig talt. Ifølge eksperter vil vi i
fremtiden opleve 20-30 pct. mere regn end i dag, og skybrud vil forekomme tre til
fem gange hyppigere.













Derfor samlede virksomheden Alectia i februar specialister, politikere og erhvervsfolk til en skybrudspolitisk konference på Christiansborg. Det overordnede budskab var, at både de private virksomheder og det offentlige skal tage ansvar og arbejde sammen om at sikre Danmark bedre mod kommende skybrud.

D. 22. maj følger man så konferencen op med yderligere en konference i Odense, hvor offentlige og private aktører skal i dialog om klimatilpasningsudfordringen, herunder det nødvendige samspil mellem private og offentlige aktører i håndteringen af skybrud. Innovative løsninger, som måske på kort sigt kan blive eksportsucceser til gavn for Danmark.

Konferencen byder på oplæg fra blandt andre By- og Kulturrådmand i Odense Steen
Møller (C) om Odense Kommunes klimatilpasningsstrategi, Miljøminister Ida Aukens
Task Force for Klimatilpasning og ALECTIAs direktør Jens Moberg.

-tibu

Seneste nyt

Mest læste

Brochurer

Skatteministeren vil ikke rokke ved CVR-bøder

Skatteministeren vil ikke rokke ved CVR-bøder

Kravet om virksomhedsoplysninger på visse vare- og lastbiler er et led i bekæmpelsen af sort arbejde

Konkurser i byggeriet (Uge 37/2026-1)

Konkurser i byggeriet (Uge 37/2026-1)

BygTek.dk bringer her et udpluk af de i Statstidende registrerede konkurser i byggebranchen de seneste uger

Opbakning til ID-kort fra både arbejdsgivere og fagbevægelse

Opbakning til ID-kort fra både arbejdsgivere og fagbevægelse

Det er endnu ikke fastlagt, hvornår kravet om ID-kort på byggepladser træder i kraft, da det nødvendige it-system først skal udvikles

Kommunerne er nødt til at følge op på regeringens ambitiøse planer for skolerne

Kommunerne er nødt til at følge op på regeringens ambitiøse planer for skolerne

Kommunerne har med økonomiaftalen for 2027 fået mulighed for at investere op mod 8 mia. kr. i blandt andet nedslidte skoler og dagtilbud. De skal omsættes til reelle investeringer i bedre rammer for børn og unge, mener Synergi