UgensErhverv.dk
Positive tendenser trods trængt markedAdm. direktør for Dansani, Carsten Friis.

Positive tendenser trods trængt marked

Årsregnskabet for 2011 for badeværelseskoncernen Dansani viser fortsat omsætningsfremgang, men fald i indtjeningen

03-05-2012

Den sønderjyske badeværelseskoncern Dansanis omsætning nåede i 2011 op på 336 millioner kr. mod 329 millioner kr. i 2010 og viser dermed en behersket omsætningsfremgang på 7 millioner kr.
Resultatet før skat landede til gengæld på 20 millioner kr. mod 33 millioner kr. året før.

- Baseret på resultaterne i første kvartal forventede vi sidste år ved denne tid en noget større omsætningsvækst, end vi har realiseret. Det betød, at vi tog de nødvendige skridt for at geare virksomheden til det højere aktivitetsniveau, dels ved at øge på personalesiden og dels gennem investeringer i IT, siger Carsten Friis, administrerende direktør i Dansani.

Fornuftig fremgang
Ved halvårsafslutningen stod det dog klart, at omsætningsvæksten ikke ville nå det forventede niveau.

- Vi har i 2011 haft en fornuftig fremgang på alle markeder, bortset fra det danske og svenske marked. I Sverige har årsagen til udviklingen været ændringer i distributionsleddet, mens vi i Danmark har set et reelt fald i forbrugernes købelyst, forklarer Carsten Friis og fortsætter:

- Vi kan simpelthen mærke, at det danske boligmarked er fastlåst. Vores fremgang i Danmark gennem de senere år har været en konsekvens af, at folk i højere grad valgte at renovere eksisterende boliger frem for at bygge nye. Men når boligmarkedet går i stå, daler behovet for renovering jo tilsvarende.




Justeringer gennemført
Med en omsætning, der ikke fulgte med op som forventet, resulterede investeringerne på personale- og IT-siden, kombineret med stigende råvarepriser, i en dalende indtjening.

- Vi har i løbet efteråret gennemført de nødvendige justeringer, så vores omkostninger afspejler omsætningsniveauet. Vi har dog fortsat haft en nettotilgang af medarbejdere i 2011 og har nu 222 ansatte mod 203 sidste år. Generelt må 2011 karakteriseres som et år, der udviklede sig anderledes, end vi forventede, men hvor vi fortsat har set positive tendenser trods det trængte marked. Samtidig har vi gennemført en række af tiltag for at geare Dansani til yderligere vækst. Det arbejde ser vi frem til at høste frugterne af i 2012, udtaler Carsten Friis.

Positive forventninger
2011 var også året, hvor Dansani etablerede sig på to helt nye markeder, Frankrig og Rusland.

- I Frankrig er vi fortsat i en etableringsfase, der forløber som planlagt, mens Rusland allerede udviser en stærk vækst, så vi har positive forventninger til disse to markeder i det kommende år, fastslår Carsten Friis.

De positive forventninger gælder ikke kun de to nye markeder, men generelt for aktiviteterne i 2012.

- Første kvartal er realiseret godt, også bedre end et ellers rigtig godt første kvartal sidste år. Med 2011 i nylig erindring kan det selvfølgelig ændre sig, så vores tilgang til øgede investeringer vil naturligvis være forsigtig. Men når det er sagt, er det vores forventning, at 2012 vil byde på en fornuftig vækst, både når det gælder omsætning og resultat, siger Carsten Friis.

-los

Seneste nyt

Mest læste

Brochurer

Skatteministeren vil ikke rokke ved CVR-bøder

Skatteministeren vil ikke rokke ved CVR-bøder

Kravet om virksomhedsoplysninger på visse vare- og lastbiler er et led i bekæmpelsen af sort arbejde

Konkurser i byggeriet (Uge 37/2026-1)

Konkurser i byggeriet (Uge 37/2026-1)

BygTek.dk bringer her et udpluk af de i Statstidende registrerede konkurser i byggebranchen de seneste uger

Opbakning til ID-kort fra både arbejdsgivere og fagbevægelse

Opbakning til ID-kort fra både arbejdsgivere og fagbevægelse

Det er endnu ikke fastlagt, hvornår kravet om ID-kort på byggepladser træder i kraft, da det nødvendige it-system først skal udvikles

Kommunerne er nødt til at følge op på regeringens ambitiøse planer for skolerne

Kommunerne er nødt til at følge op på regeringens ambitiøse planer for skolerne

Kommunerne har med økonomiaftalen for 2027 fået mulighed for at investere op mod 8 mia. kr. i blandt andet nedslidte skoler og dagtilbud. De skal omsættes til reelle investeringer i bedre rammer for børn og unge, mener Synergi