UgensErhverv.dk

Globalt digitalt samarbejde er vejen frem

Digital projektering giver uanede muligheder for dansk know-how og byggeeksport - ikke mindst til de boomende asiatiske markeder

27-04-2012

- Den umiddelbare erfaring er, at globalt samarbejde om digital projektering rummer et betydeligt potentiale for dansk byggeri. Ikke alene rummer et globalt samarbejde uanede muligheder for massiv positionering af dansk bygge-know-how og øget dansk byggeeksport ikke mindst til de boomende asiatiske markeder.

Det er tovholder for De Digitale Dage, centerchef René Martin Larsen fra Center for Byggeri & Business på UCN, der i en umiddelbar kommentar tager forskud på evalueringen af årets digitale eksperimentarium, der – med deltagelse af arkitektstuderende fra Vietnams hovedstad Ho Chi Ming City - i år blandt andet testede det digitale byggeri i et globalt 24-timers perspektiv.

Små barrierer
René Martin Larsen lægger ikke skjul på, at samarbejde på tværs af kloden stiller særlige krav til deltagerne i samarbejdet, men han slår fast, at der er tale om små barrierer, som umiddelbart kan sammenlignes med de udfordringer danske virksomheder møder, når de arbejder sammen nationalt på digitale platforme.

- Den største udfordring er den løbende kommunikation parterne imellem, og synkronisering af programmel til udveksling af data, men det er en klassisk udfordring, som også gør sig gældende, når danske virksomheder arbejder sammen på tværs af landsdelene.

- Reelt er der kun få forskelle på at samarbejde om digital projektering på tværs af verden og på tværs af Danmark, og det står fast, at byggeriet ude i verden er langt fremme med BIM og Building Information Modelling, ligesom man ude i verden ikke ser de nye digitale redskaber som et problem men som en fremadrettet forretningsmulighed, konstaterer René Martin Larsen og karakteriserer samarbejdet mellem de studerende i Danmark og Vietnam som ligeværdigt.

Fortsættes ...



- Styringen foregik fra Aalborg, men der var en løbende udveksling af ideer og viden i gensidig respekt, og den daglige overlevering af data forløb uden store problemer.

Gigantisk potentiale
Tovholderen fra De Digitale Dage understreger i øvrigt at globalt samarbejde om digital projektering bør baseres på gensidig tillid med videndeling og erfaringsudveksling i fokus, og han rammer en pæl igennem en sammenligning med outsourcing af produktion til fremmede himmelstrøg.

- At flytte en produktion fra et sted til et andet kræver betydelige ressourcer, det er tidkrævende og risikofyldt, ligesom mange oplever, at afstanden mellem en udviklingsafdeling i Danmark og produktionen ude i verden er ganske problemfyldt.

- Til sammenligning genererer ligeværdig udveksling af viden, kreativitet og innovation ny viden og optimerede løsninger, der via internettet kan flyttes og genbruges i nye sammenhænge med enkelte tryk på tastaturet, og der er ikke tvivl om, at der venter et gigantisk potentiale for dansk byggeri, hvis vi på globalt plan forstår at udnytte mulighederne i videnbaserede give-and-take-koncepter.

- Vi kan med en smule ydmyghed og global interesse lære rigtig meget og skabe nye forretningsmuligheder for danske virksomheder, fastslår René Martin Larsen sluttelig, idet han tilføjer, at De Digitale Dage på næste års digitale eksperimentarium – via UCN Teknologi’s globale netværk - satser på at sætte flere kontinenteri spil omkring fælles digital projektering.

- mir

Seneste nyt

Mest læste

Brochurer

Skatteministeren vil ikke rokke ved CVR-bøder

Skatteministeren vil ikke rokke ved CVR-bøder

Kravet om virksomhedsoplysninger på visse vare- og lastbiler er et led i bekæmpelsen af sort arbejde

Konkurser i byggeriet (Uge 37/2026-1)

Konkurser i byggeriet (Uge 37/2026-1)

BygTek.dk bringer her et udpluk af de i Statstidende registrerede konkurser i byggebranchen de seneste uger

Opbakning til ID-kort fra både arbejdsgivere og fagbevægelse

Opbakning til ID-kort fra både arbejdsgivere og fagbevægelse

Det er endnu ikke fastlagt, hvornår kravet om ID-kort på byggepladser træder i kraft, da det nødvendige it-system først skal udvikles

Kommunerne er nødt til at følge op på regeringens ambitiøse planer for skolerne

Kommunerne er nødt til at følge op på regeringens ambitiøse planer for skolerne

Kommunerne har med økonomiaftalen for 2027 fået mulighed for at investere op mod 8 mia. kr. i blandt andet nedslidte skoler og dagtilbud. De skal omsættes til reelle investeringer i bedre rammer for børn og unge, mener Synergi