UgensErhverv.dk
Brændselsceller kan skabe nye arbejdspladserDet er disse MEA’er - hjertet i brændselscellerne

Brændselsceller kan skabe nye arbejdspladser

Støtte fra Energinet.dk muliggør nye cleantech aktiviteter hos SP Group

23-04-2012

En af Danmarks største plastvirksomheder, børsnoterede SP Group, er i fuld gang med at muliggøre en industriel serieproduktion af brændselsceller. SP Group er en del af et konsortium, der består af SP Group, Danish Power Systems, FiBaC, DTU Energikonvertering og Syddansk Universitet (SDU), som med støtte fra Energinet.dk har fået midler til et projekt, som skal vise, at brændselsceller kan bruges til at udjævne produktion og forbrug af elektricitet.

Med en større og større andel af vindenergi i den danske elforsyning bliver det stadigt vanskeligere at tilpasse elproduktionen til forbruget. I dette projekt er det derfor tanken at udnytte den brint, der kan fremstilles af overskuds-el til produktion af elektricitet via brændselsceller.

Det betyder, at den overskydende el kan ’gemmes’ til senere brug, når vinden ikke blæser. Teknologierne er udviklet, og nu forestår den store udfordring i at få produceret de såkaldte MEA’er - ’hjertet’ i brændselscellen - i en egentlig serieproduktion med så lave omkostninger, at de også vil være konkurrencedygtige.

- Kan vi udvikle og producere nye produkter, som på sigt kan skabe nye konkurrencedygtige løsninger, så kan vi sikre vor virksomheds berettigelse i den globale konkurrence’, siger Frank Gad, adm. direktør i SP Group, der netop har cleantech og energi som fokusområder.

Forskellige kompetencer udnyttes
SP Group har stærke kompetencer indenfor relevante plasttyper. Disse skal nu kombineres med virksomhedens produktionserfaring og konsortiets øvrige mere forskningsbaserede partneres viden omkring MEA-produktion.

SP Group er involveret gennem flere datterselskaber. Hos virksomhedens datterselskab Accoat i Kvistgård i Nordsjælland arbejder konsortiet med selve MEA-produktionen. En produktionslinje er nu ved at blive etableret på forsøgsbasis for derved at høste produktionserfaringer.

Hos SP Moulding i Stoholm i Jylland, der ligeledes er et af SP Groups datterselskaber, udnytter man virksomhedens ekspertise inden for sprøjtestøbning i forbindelse med de bi-polære plader, som er placeret mellem de enkelte MEA’er, når disse sættes sammen til stakke. Og hos Gibo Plast i Skjern arbejder man intensivt med at udnytte virksomhedens kompetencer inden for vakuumformning til udformning af de moduler, som stakkene bliver samlet i.

- Vi ser store muligheder i dette nye projekt. Vi skal bruge vore virksomheders kompetencer på hvert sit felt. Tilsammen skaber synergien mellem disse kompetencer et stærkt og unikt produkt med store udviklingspotentialer, siger Frank Gad.





Nye danske arbejdspladser
Projektet og støtten fra Energinet.dk har en 3-årig horisont. Hos SP Group er perspektivet dog meget længere. Virksomheden har satset et ikke ubetydeligt millionbeløb for at virkeliggøre projektet, og SP Group satser mange menneskelige ressourcer i de enkelte virksomheder.

- Vi har været glade for støtten fra Energinet.dk som supplement til vore egne midler. Samarbejdet med landets bedste forskere på dette område tilfører SP Group nye kompetencer og ny know how. Vi føler os meget tiltrukket af et projekt som dette, hvor opgaverne er svære, teknisk komplicerede og ressourcekrævende – og vi har erfaring i at løse sådanne opgaver. Det er vort mål at skabe nye arbejdspladser på de af vore virksomheder, som arbejder på projektet. Tiden vil vise, om det bliver et cleantech-eventyr. I tæt samarbejde med vore partnere bestræber vi os på at komme foran vore konkurrenter globalt set, slutter Frank Gad.

Brændselscellerne vil i første omgang blive demonstreret i mindre styktal til forskellige anvendelser. Elproduktion fra små enheder til camping og fritid er de første markeder, mens store kommende markeder forventes at blive større anlæg til el- og varmeproduktion, som en del af den danske strategi om at reducere brugen af fossile brændsler.

-los

Seneste nyt

Mest læste

Brochurer

Skatteministeren vil ikke rokke ved CVR-bøder

Skatteministeren vil ikke rokke ved CVR-bøder

Kravet om virksomhedsoplysninger på visse vare- og lastbiler er et led i bekæmpelsen af sort arbejde

Konkurser i byggeriet (Uge 37/2026-1)

Konkurser i byggeriet (Uge 37/2026-1)

BygTek.dk bringer her et udpluk af de i Statstidende registrerede konkurser i byggebranchen de seneste uger

Opbakning til ID-kort fra både arbejdsgivere og fagbevægelse

Opbakning til ID-kort fra både arbejdsgivere og fagbevægelse

Det er endnu ikke fastlagt, hvornår kravet om ID-kort på byggepladser træder i kraft, da det nødvendige it-system først skal udvikles

Kommunerne er nødt til at følge op på regeringens ambitiøse planer for skolerne

Kommunerne er nødt til at følge op på regeringens ambitiøse planer for skolerne

Kommunerne har med økonomiaftalen for 2027 fået mulighed for at investere op mod 8 mia. kr. i blandt andet nedslidte skoler og dagtilbud. De skal omsættes til reelle investeringer i bedre rammer for børn og unge, mener Synergi