UgensErhverv.dk

Skulderklap til yngre byggefolk

Den Gule Mursten 2005 til trimmede byggefolk

02-06-2005

Den Gule Mursten 2005 til trimmede byggefolk

Fem engagerede byggefolk – fire kvinder og én mand – fik torsdag overrakt BoligfondenKubens rejselegat, Den Gule Mursten.

Prismodtagerne er:

Annett B. Lassen (Boligselskabet Fruehøjgaard), Annie Balle (ingeniørfirmaet NIRAS), Mikkel Melamies (entreprenørfirmaet CEG), Sidse Buch (BAT-kartellet) og Mette Slott (Danmarks Radio, Ørestad-byggeriet).

Fra hver deres plads i byggeriets værdikæde har de fem arbejdet engageret med at fremme de nye principper for strømlinet byggeproduktion, der internationalt er kendt som Lean Construction – på dansk Trimmet Byggeri.

Den Gule Mursten uddeles hvert år på BoligfondenKubens fødselsdag som et skulderklap til yngre byggefolk, som har udvist et særligt engagement i bestræbelserne på at styrke kvalitet og produktivitet i dansk byggeri.

Sammen med murstenen til kaminhylden følger en check på 30.000 kr til en studie- eller inspirationsrejse efter eget valg.
-jhan









Seneste nyt

Mest læste

Brochurer

Sådan er Lemvigh-Müller blevet klar til den bæredygtige omstilling

Sådan er Lemvigh-Müller blevet klar til den bæredygtige omstilling

Hvordan kommer man i gang med den bæredygtige omstilling som virksomhed i byggebranchen? Det og mange andre spørgsmål gav bæredygtighedschef i Lemvigh-Müller, Pernille Kiær svar på i seneste udgave af BygTek Live. Se eller gense det her

Vrede underleverandører fik ingen betaling: Muffbyg er gået konkurs

Vrede underleverandører fik ingen betaling: Muffbyg er gået konkurs

120 medarbejdere mister jobbet ved konkursen, der kommer efter længere tids skriverier i pressen om udeblevne udbetalinger, og flere underleverandører står nu til at få en lang næse

Konkurser i byggeriet (Uge 12/2023 - 2)

Konkurser i byggeriet (Uge 12/2023 - 2)

BygTek.dk bringer her et udpluk af de i Statstidende registrerede konkurser i byggebranchen de seneste uger

Stram Finanslov skærper krigen mod inflationen

Stram Finanslov skærper krigen mod inflationen

Men som helhed er dansk økonomi bomstærk, og statskassen er fyldt op over alle kanter