UgensErhverv.dk
Nye afløb redder gamle bygninger

Nye afløb redder gamle bygninger

Flere og flere ældre byggerier renoveres med nyeste afløbsteknologi, som sikrer de ældre, fredede bygninger mod fugtskader

17-04-2012

Forkerte og forældede afløbsinstallationer udgør en stor risiko for vådrumsskader i gamle og historiske byggerier - og når først skaden er sket, er den dyr at rette op på. Derfor mærker unidrain, at flere og flere af deres produkter bliver installeret i flere og flere ældre bygninger. Løsningen er nemlig en af markedets sikreste.

I fredet bygning
Et af eksemplerne på brug af Unidrains afløb er i den fredede bygning Gymnastikhuset, en del af Godtvedskolen på Frederiksberg. Den har netop fået installeret Unidrains nye linjeafløb. Og ifølge Kulturarvstyrelsen er renoveringen blandt de 10 mest opsigtsvækkende i Danmark.

Fortsættes ...


For arkitekterne bag opgaven, var unidrain et oplagt valg.

- Gymnastikhuset skulle være tidssvarende og samtidig bevare sit historiske udtryk. Det var den opgave, vi blev stillet. Og at imødekomme sådanne krav kan godt være en udfordring, når man arbejder med fredede bygninger. Vi valgte linjeafløb fra unidrain til baderummet, fordi afløbet på en gang er klassisk og moderne. Samtidig med, at afløbet er en smuk og sikker løsning. Løsningen opdaterer funktionaliteten og bevarer samtidig Gymnastikhusets originale udseende, fortæller Gunhild Jørgensen, sagsarkitekt på renoveringen af Gymnastikhuset for LH ARKITEKTER.

Forklaringen bag den fugtsikre løsning er den patenteret vægflange, der gør installationen let og mindsker risikoen for vådrumsskader.

- mir

Seneste nyt

Mest læste

Brochurer

Skatteministeren vil ikke rokke ved CVR-bøder

Skatteministeren vil ikke rokke ved CVR-bøder

Kravet om virksomhedsoplysninger på visse vare- og lastbiler er et led i bekæmpelsen af sort arbejde

Konkurser i byggeriet (Uge 37/2026-1)

Konkurser i byggeriet (Uge 37/2026-1)

BygTek.dk bringer her et udpluk af de i Statstidende registrerede konkurser i byggebranchen de seneste uger

Opbakning til ID-kort fra både arbejdsgivere og fagbevægelse

Opbakning til ID-kort fra både arbejdsgivere og fagbevægelse

Det er endnu ikke fastlagt, hvornår kravet om ID-kort på byggepladser træder i kraft, da det nødvendige it-system først skal udvikles

Kommunerne er nødt til at følge op på regeringens ambitiøse planer for skolerne

Kommunerne er nødt til at følge op på regeringens ambitiøse planer for skolerne

Kommunerne har med økonomiaftalen for 2027 fået mulighed for at investere op mod 8 mia. kr. i blandt andet nedslidte skoler og dagtilbud. De skal omsættes til reelle investeringer i bedre rammer for børn og unge, mener Synergi