UgensErhverv.dk

Unge i København har udsigt til vestjysk læreplads

Sygehusbyggeri og en generel travlhed på byggepladserne betyder, at der snart vil være efterspørgsel på lærlinge i Vestjylland

16-04-2012

Sygehusbyggeri og en generel travlhed på byggepladserne betyder, at der snart vil være efterspørgsel på lærlinge i Vestjylland.

Dermed er der udsigt til, at unge i hovedstadsområdet uden en praktikplads igen kan komme i lære, hvis de altså tør flytte til Vestjylland

- Allerede nu er der virksomheder i Vestjylland, der mangler lærlinge på struktørområdet. Efter sommerferien går byggeriet af det nye supersygehus i Gødstrup i gang, og så forventer jeg, at vi for alvor får problemer med at få lærlinge nok indenfor alle områder af branchen, siger regionskonsulent hos Dansk Byggeri i Midt- og Vestjylland, Karl Højhus Jeppesen.

De seneste tal fra Undervisningsministeriet viser, at omkring 10.000 unge - flest i København - mangler en praktikplads. Tilbage i 2006 og 2007, hvor der for alvor var gang i bygge- og anlægsbranchen, indgik Dansk Byggeri en aftale med Københavns Tekniske Skole. De forsøgte at inspirere unge københavnere til at tage til Vestjylland, hvor virksomhederne ikke kunne få lærlinge nok.

Fortsættes ...


Dengang blev de unge kørt fra København til Jylland i busser for at se nærmere på praktikmulighederne.

- Men så kom krisen, og dermed var det desværre ikke længere aktuelt. Men nu ser det ud til, at vi efter sommerferien igen kommer i den situation, hvor vi må hente lærlinge i København. Så jeg håber, at vi kan få pustet nyt liv i samarbejdet mellem Københavns Tekniske Skole og Dansk Byggeri, siger Karl Højhus Jeppesen.

Siden efteråret 2006 har en del murerlærlinge fra København taget til Vestjylland for at komme i praktik og få deres svendebrev.

- Mit indtryk er, at de jyske virksomheder er glade for de unge københavnere og omvendt. De unge, som vover pelsen og kommer herover, får både en uddannelse og en oplevelse, siger Karl Højhus Jeppesen.

Seneste nyt

Mest læste

Brochurer

Skatteministeren vil ikke rokke ved CVR-bøder

Skatteministeren vil ikke rokke ved CVR-bøder

Kravet om virksomhedsoplysninger på visse vare- og lastbiler er et led i bekæmpelsen af sort arbejde

Konkurser i byggeriet (Uge 37/2026-1)

Konkurser i byggeriet (Uge 37/2026-1)

BygTek.dk bringer her et udpluk af de i Statstidende registrerede konkurser i byggebranchen de seneste uger

Opbakning til ID-kort fra både arbejdsgivere og fagbevægelse

Opbakning til ID-kort fra både arbejdsgivere og fagbevægelse

Det er endnu ikke fastlagt, hvornår kravet om ID-kort på byggepladser træder i kraft, da det nødvendige it-system først skal udvikles

Kommunerne er nødt til at følge op på regeringens ambitiøse planer for skolerne

Kommunerne er nødt til at følge op på regeringens ambitiøse planer for skolerne

Kommunerne har med økonomiaftalen for 2027 fået mulighed for at investere op mod 8 mia. kr. i blandt andet nedslidte skoler og dagtilbud. De skal omsættes til reelle investeringer i bedre rammer for børn og unge, mener Synergi