UgensErhverv.dk

Udbud.dk er en stor lettelse

Håndværsrådet hilser den nye fælles offentlig udbudsportal velkommen - den giver langt bedre overblik over udbud og det offentliges indkøbspolitik

30-03-2012

Med etableringen af ny fælles offentlig udbudsportal, Udbud.dk, bliver det nu langt nemmere for de små og mellemstore virksomheder at få overblik over de offentlige udbud og den offentlige indkøbspolitik. Det sparer tid og ressourcer, og i sidste ende bliver det til gavn for både erhvervslivet og de offentlige udbydere.

Det siger erhvervspolitisk chef i Håndværksrådet, Frank Korsholm.

- Vi har igennem mange år efterlyst en fælles indgang til de offentlige udbud. Det får vi nu med den nye udbudsportal. Det bliver fremover langt lettere at skabe sig et overblik over udbuddene, og med digitaliseringen af udbuddene får vi også en mere effektiv proces, som betyder lavere omkostninger for alle parter, siger Frank Korsholm.

Fortsættes ...

De offentlige udbud er støt og roligt steget gennem de seneste år til ca. 26 pct. af de kommunale driftsopgaver i 2010. Den procentandel ville den tidligere regering have op på mindst 31,5 pct. i 2015, men med regeringsskiftet blev den målsætning sløjfet.

- Vi frygter, at kommunerne vil holde igen med at udbyde opgaver, efter at den nye regering har fjernet presset på dem. Det vil være ærgerligt, for der er klare samfundsbesparelser ved at lade private leverandører løse flere kommunale opgaver. Derfor opfordrer vi da også regeringen til at genindføre målsætningerne om, at andelen af offentlige udbud skal stige i de kommende år, siger Frank Korsholm.

- mir

Seneste nyt

Mest læste

Brochurer

Skatteministeren vil ikke rokke ved CVR-bøder

Skatteministeren vil ikke rokke ved CVR-bøder

Kravet om virksomhedsoplysninger på visse vare- og lastbiler er et led i bekæmpelsen af sort arbejde

Konkurser i byggeriet (Uge 37/2026-1)

Konkurser i byggeriet (Uge 37/2026-1)

BygTek.dk bringer her et udpluk af de i Statstidende registrerede konkurser i byggebranchen de seneste uger

Opbakning til ID-kort fra både arbejdsgivere og fagbevægelse

Opbakning til ID-kort fra både arbejdsgivere og fagbevægelse

Det er endnu ikke fastlagt, hvornår kravet om ID-kort på byggepladser træder i kraft, da det nødvendige it-system først skal udvikles

Kommunerne er nødt til at følge op på regeringens ambitiøse planer for skolerne

Kommunerne er nødt til at følge op på regeringens ambitiøse planer for skolerne

Kommunerne har med økonomiaftalen for 2027 fået mulighed for at investere op mod 8 mia. kr. i blandt andet nedslidte skoler og dagtilbud. De skal omsættes til reelle investeringer i bedre rammer for børn og unge, mener Synergi