UgensErhverv.dk

Skude & Jacobsen bliver en del af Moe & Brødsgaard

Flere kompetencer, bedre service, og muligheden for fortsat vækst, er baggrunden for at Skude & Jacobsen bliver en del af Moe & Brødsgaard

30-03-2012

Med den nye organisation står Moe & Brødsgaard styrket med en koncern på over 400 medarbejdere, fordelt på syv kontorer i Danmark og et i Norge.

- Skude & Jacobsen og Moe & Brødsgaard kompletterer hinanden på både kompetencer og geografi, og sammen kan vi tilbyde kunderne flere specialer, og endnu bedre service, fortæller en glad Christian Listov-Saabye, administrerende direktør i Moe & Brødsgaard.

Bedre muligheder for kunderne
Begge virksomheder råder over en række specialkompetencer, og med Skude & Jacobsen ombord fuldendes Moe & Brødsgaards kompetencepalette, med specialistviden inden for områder som geoteknik, fjernvarme og energi.

Moe & Brødsgaard har hovedkontor i København og regionskontorer i Aarhus, Aalborg, Fredericia og Roskilde. Med Skude & Jacobsens kontorer i Vordingborg og Odense, dækker koncernen hele Danmark.

Skude & Jacobsens administrerende direktør Peter Islev fortæller om baggrunden for indtræden i Moe & Brødsgaard:

- Sammen med Moe & Brødsgaard, bliver vi en del af en større organisation, og kan dermed tilbyde kunderne en endnu større ressourcesikkerhed, og en række specialkompetencer som vi ikke har i dag.

Generationsskifte i Skude & Jacobsen
For Skude & Jacobsen sker indtræden i Moe & Brødsgaard som led i et generationsskifte. Virksomheden har indtil nu været ejet af otte partnere. Med indtrædelsen i Moe & Brødsgaard, udtræder fire partnere, og fire fortsætter som aktionærer i Moe & Brødsgaard. Ledelsen og den daglige drift af kontorerne i Vordingborg og Odense fortsætter uændret.

Fortsættes ...



Samarbejdet mellem de to virksomheder er ikke nyt. Virksomhederne har allerede flere projekter sammen, blandt andet inden for fjernvarmeområdet, hvor de har vundet to rammeaftaler og flere opgaver sammen.

- Vi har gennem flere år haft samarbejder med Skude & Jacobsen, hvor vi har suppleret hinanden, enten med volumen eller specialviden, og har på den måde været i stand til, at stille et meget skarpt team, der har givet flere nye opgaver. Sammen tror vi på, at vi kan udvikle flere markeder, og ekspandere yderligere inden for vækstområder, fortæller Christian Listov-Saabye.

Stærk firmakultur
Administrerende direktør for Skude & Jacobsen Peter Islev mener, at det bliver spændende for hans medarbejdere at komme med i en større virksomhed.

- Moe & Brødsgaard er kendt i branchen, som en meget attraktiv arbejdsplads, med en stærk firmakultur og godt socialt sammenhold mellem medarbejderne, hvilket Skude & Jacobsen også har, så det glæder vi os til at bidrage til, slutter Peter Islev.

- mir

Seneste nyt

Mest læste

Brochurer

Skatteministeren vil ikke rokke ved CVR-bøder

Skatteministeren vil ikke rokke ved CVR-bøder

Kravet om virksomhedsoplysninger på visse vare- og lastbiler er et led i bekæmpelsen af sort arbejde

Konkurser i byggeriet (Uge 37/2026-1)

Konkurser i byggeriet (Uge 37/2026-1)

BygTek.dk bringer her et udpluk af de i Statstidende registrerede konkurser i byggebranchen de seneste uger

Opbakning til ID-kort fra både arbejdsgivere og fagbevægelse

Opbakning til ID-kort fra både arbejdsgivere og fagbevægelse

Det er endnu ikke fastlagt, hvornår kravet om ID-kort på byggepladser træder i kraft, da det nødvendige it-system først skal udvikles

Kommunerne er nødt til at følge op på regeringens ambitiøse planer for skolerne

Kommunerne er nødt til at følge op på regeringens ambitiøse planer for skolerne

Kommunerne har med økonomiaftalen for 2027 fået mulighed for at investere op mod 8 mia. kr. i blandt andet nedslidte skoler og dagtilbud. De skal omsættes til reelle investeringer i bedre rammer for børn og unge, mener Synergi