UgensErhverv.dk

Ny struktur hos By og Byg

Skulle sikre bedre og mere målrettet forskning.

12-01-2004

Skulle sikre bedre og mere målrettet forskning.


By og Byg (Statens Byggeforskningsinstitut) har nedlagt alle instituttets hidtidige forskningsafdelinger og projektgrupper og i stedet oprettet fem nye forskningsafdelinger med hver sin forskningschef.

- Instituttets nye organisation sigter målrettet mod at levere tværfaglig og anvendelsesorienteret forskning, som efterspørges af bygge- og boligsektorens virksomheder, myndigheder og organisationer, udtaler By og Bygs direktør, Lone Møller Sørensen.

Endvidere lægger hun vægt på, at den nye organisation giver en række effektiviseringer og en mere enkel ledelsesstruktur.

De fem afdelinger er:

’Sundhed og Komfort’, der skal forske i tværgående indeklimavurderinger.
’Energi og Miljø’, der skal forske i potentielle energibesparelser i nyt og eksisterende byggeri.
’Byggeteknik og Design’, der skal forske i gode byggetekniske løsninger.
’Boliger og Byfornyelse’, der blandt andet skal forske i mobilitet på boligmarkedet og byfornyelse.
’Proces og Innovation’, der blandt andet skal forske i kvalitetsudvikling af byggeriets processer.
-ls.

Brochurer

SCT Transport skal fjerne flere hundrede tusinde tons ulovligt deponeret byggeaffald

SCT Transport skal fjerne flere hundrede tusinde tons ulovligt deponeret byggeaffald

Politikerne i Kalundborg Kommune har afvist de kommunale embedsmænds ligegyldighed i forhold til ulovligheder. SCT Transport har ikke ”handlet i god tro”, fordi projektet på forhånd var indsendt til vurdering med henblik på accept af arbejderne

Udpegning af solcellemarker sker kun med kommunens opbakning

Udpegning af solcellemarker sker kun med kommunens opbakning

Det er som udgangspunkt kommunerne, der bestemmer, om - og hvor - der skal vedvarende energianlæg på land

Konkurser i byggeriet (Uge 6/2026-2)

Konkurser i byggeriet (Uge 6/2026-2)

BygTek.dk bringer her et udpluk af de i Statstidende registrerede konkurser i byggebranchen de seneste uger