UgensErhverv.dk
Sender fremtidens design til MilanoBrian Frandsens Face to Face som skal til Milano.

Sender fremtidens design til Milano

Designskolen Kolding sender i samarbejde med seks danske virksomheder containere med fremtidens design til designmessen i Milano

23-03-2012

Når op imod 300.000 indkøbere, meningsdannere og pressefolk fra hele verden i april indtager den årlige designmesse Il Salone i Milano, vil Designskolen Kolding for første gang være at finde blandt de 3000 udstillere. Sammen med virksomhederne Ecco, Lego, Fritz Hansen, Kvadrat, Le Klint og egetæpper præsenterer Designskolen Kolding udstillingen The Tube.

Kurator og udstillingsarkitekt Karen Kjaergaard har matchet seks talentfulde designere, som enten er helt nyuddannede eller i gang med deres afgangsprojekt med en virksomhed, hvor det mest overraskende resultat kan opstå. Designerne repræsenterer tekstil, industrielt design, grafisk design, kommunikation og mode.

- Vi er stolte over, at seks af Danmarks førende virksomheder bakker op om projektet, som - udover at skabe efterspørgsel efter dansk design - skal profilere og markedsføre skolen internationalt, siger rektor Elsebeth Gerner Nielsen.

Tredimensionelt selvportræt
Projektet Face to Face bliver et imponerende tredimensionelt selvportræt af designeren Brian Frandsen, som skabes i samarbejde med egetæpper. I øjeblikket arbejdes der på højtryk på fabrikken i Herning for at klargøre egetæppers bidrag til containerne. I alt kommer installationen til at bestå af 920 m2 tæppe, som skæres ud i 250 lag, som sammen kommer til at danne et tredimensionelt portræt.

- Brian tænker ud af boksen, når det kommer til brugen af tæpper. Samarbejdet med kunstnere og designere udfordrer og provokerer os til at komme på nye løsninger. Face to Face er interessant, og det er min overbevisning, at det vil appellere til et bredt publikum. Vi forventer, at den ukonventionelle brug af tæppet og ansigtets intense visuelle udtryk vil skabe stor opmærksomhed, siger Svend Aage Færch Nielsen, administrerende direktør hos egetæpper.



Kommercielt potentiale
The Tube består af seks hvide, specialdesignede containere, som bliver placeret i Milanos nye, attraktive udstillingszone, Ventura Lambrate. Hver container rummer et nyt produkt, en installation eller en oplevelse som - udover at være banebrydende design - har en kunstnerisk dimension og et kommercielt potentiale.

Messen i Milano er ikke bare en møbelmesse, men i lige så høj grad en interkulturel begivenhed, hvor design, kunst og arkitektur blendes i en oplevelsesrig atmosfære.

På messen kommer Designskolen Kolding i selskab med nogle af verdens førende designskoler bl.a. Royal College of Art, Saint Martins College og Design Academy Eindhoven.

-los

Seneste nyt

Mest læste

Brochurer

Skatteministeren vil ikke rokke ved CVR-bøder

Skatteministeren vil ikke rokke ved CVR-bøder

Kravet om virksomhedsoplysninger på visse vare- og lastbiler er et led i bekæmpelsen af sort arbejde

Konkurser i byggeriet (Uge 37/2026-1)

Konkurser i byggeriet (Uge 37/2026-1)

BygTek.dk bringer her et udpluk af de i Statstidende registrerede konkurser i byggebranchen de seneste uger

Opbakning til ID-kort fra både arbejdsgivere og fagbevægelse

Opbakning til ID-kort fra både arbejdsgivere og fagbevægelse

Det er endnu ikke fastlagt, hvornår kravet om ID-kort på byggepladser træder i kraft, da det nødvendige it-system først skal udvikles

Kommunerne er nødt til at følge op på regeringens ambitiøse planer for skolerne

Kommunerne er nødt til at følge op på regeringens ambitiøse planer for skolerne

Kommunerne har med økonomiaftalen for 2027 fået mulighed for at investere op mod 8 mia. kr. i blandt andet nedslidte skoler og dagtilbud. De skal omsættes til reelle investeringer i bedre rammer for børn og unge, mener Synergi