UgensErhverv.dk
Digital maskinstyring sparer tid i gravearbejdet

Digital maskinstyring sparer tid i gravearbejdet

Med trådløs maskinstyring kan arbejdet i stedet styres via en touch-skærm i førerhuset - dermed kan én mand klare gravearbejdet selv

09-03-2012

Når der skal graves sokler, grøfter eller kloakker, kræver det ofte to mand og meget trafik ind og ud af gravemaskinen for at sikre en korrekt udgravning. Med trådløs maskinstyring fra andersen & nielsen kan arbejdet i stedet styres via en touch-skærm i førerhuset, så én mand kan klare gravearbejdet selv. Hos Thy Slam har det sparet arbejdsgange.

- Ofte foregår gravearbejdet på steder, hvor der er hældninger, og det er nødvendigt at tage højde for dem, hvis udgravningen skal være nøjagtig. Tidligere krævede det to mands arbejde, men med digital maskinstyring kan én mand grave sokkel og grøft med den samme dybde over hele linjen, siger Allan Bundgaard, salgschef hos værktøjsspecialisten andersen & nielsen.

Den digitale maskinstyring fra andersen & nielsen går under navnet DigPilot. Styringen er den eneste på markedet, som både er trådløs og udstyret med kompas og pitch and roll-sensor, der sikrer korrekte målinger, selvom arbejdet foregår på en jordvold. Samtidig er den nem at flytte fra maskine til maskine, ligesom der ikke sker arbejdsstop på grund af overrevne led-ninger.

Sensor på skovlen
Maskinstyringen består af tre sensorer, der monteres på skovl, gravarm og bom, mens en fjerde sensor med indbygget kompas og pitch and roll-sensor er placeret bag på gravemaskinen. Via en skærm, der er cirka fire gange så stor som en GPS, indtastes for eksempel højde og fald på den udgravning, der skal i gang. Sensorerne sender herefter informationer om udgravningen til skærmen i førerhuset, hvorfra maskinføreren styrer gravear-bejdet.

Fortsættes ...


Sensorerne monteres med aluminiumsbeslag, og skærmen har store, detaljerede billeder, som gør systemet nemt at navigere i for både erfarne og uerfarne computerbrugere. Med alumini-umsbeslag på flere gravemaskiner kan maskinstyringen nemt flyttes mellem entreprenørens maskiner. Computeren kan nemlig lagre op til 20 gravemaskiner med hver 20 forskellige skovle.

Færre arbejdsgange hos Thy Slam
En af de virksomheder, der har høstet fordelene ved at udstyre gravemaskinerne med den digi-tale styring DigPilot, er Thy Slam, der ejes af Per Kristensen. Virksomheden fik maskinstyringen for to år siden, og det betyder blandt andet, at der er blevet færre arbejdsgange, når medarbej-derne graver kloakker.

- Tidligere skulle vi selv ned og måle både længde og dybde på udgravningen undervejs, og ofte måtte vi have kloakrørene op igen, når faldet ikke var korrekt. Nu indtaster vi blot skovltype og fald i computeren, der så sørger for præcise målinger undervejs, siger Niels-Christian Kristensen, der er grave- og kloakmester hos Thy Slam.

Virksomheden har en digital maskinstyring, som flyttes rundt mellem flere forskellige gravema-skiner. I DigPilot-computeren lagres alle data om maskinerne og de tilhørende skovle, så det er hurtigt at flytte sensorerne fra maskine til maskine.

- mir

Seneste nyt

Mest læste

Brochurer

Skatteministeren vil ikke rokke ved CVR-bøder

Skatteministeren vil ikke rokke ved CVR-bøder

Kravet om virksomhedsoplysninger på visse vare- og lastbiler er et led i bekæmpelsen af sort arbejde

Konkurser i byggeriet (Uge 37/2026-1)

Konkurser i byggeriet (Uge 37/2026-1)

BygTek.dk bringer her et udpluk af de i Statstidende registrerede konkurser i byggebranchen de seneste uger

Opbakning til ID-kort fra både arbejdsgivere og fagbevægelse

Opbakning til ID-kort fra både arbejdsgivere og fagbevægelse

Det er endnu ikke fastlagt, hvornår kravet om ID-kort på byggepladser træder i kraft, da det nødvendige it-system først skal udvikles

Kommunerne er nødt til at følge op på regeringens ambitiøse planer for skolerne

Kommunerne er nødt til at følge op på regeringens ambitiøse planer for skolerne

Kommunerne har med økonomiaftalen for 2027 fået mulighed for at investere op mod 8 mia. kr. i blandt andet nedslidte skoler og dagtilbud. De skal omsættes til reelle investeringer i bedre rammer for børn og unge, mener Synergi