UgensErhverv.dk

Tak for indsatsen mod social dumping

Det værdsættes, at Arbejdstilsynet aktion på landets byggepladser for at skabe gode forhold

08-03-2012

Gårsdagens aktion var med til at rydde op og skabe gode forhold på byggepladser landet over. Men myndighederne burde også tjekke om virksomhederne indbetaler til en arbejdsskadeforsikring, mener Dansk Byggeri

- Vi håber, at dagens indsats og de fremtidige indsatser, som myndighederne planlægger, kan sikre, at virksomheder og private bygherrer bliver bevidste om, at de har et ansvar for både at overholde loven og for at passe på medarbejderne, siger arbejdsmiljøchef i Dansk Byggeri, Mette Møller Nielsen.

Dansk Byggeri glæder sig desuden over, at SKAT, Arbejdstilsynet og politiet endelig er gået sammen om en fælles indsats:

Fortsættes ...
- Tidligere var det besværligt at få fat i lovovertræderne, fordi sagerne skulle gennem flere instanser, og det tog langt tid. Men med en samlet indsats myndighederne imellem, er det meget nenmere at skride ind med bøder med det samme, siger Mette Møller Nielsen.

Hun ærgrer sig dog over, at myndighederne ikke benytter sig af den oplagte mulighed for at tjekke, hvorvidt virksomhederne betaler for den lovpligtige arbejdsskadeforsikring. Det er nemlig vigtigt, hvis en medarbejder fx kommer til skade og derfor ikke længere kan passe sit arbejde:

- Der er mange penge at spare for de virksomheder, der vælger at spare den forsikring væk. Det burde være helt naturligt også at tjekke det under en stor indsats mod social dumping, påpeger Mette Møller Nielsen.

- mir

Seneste nyt

Mest læste

Brochurer

Skatteministeren vil ikke rokke ved CVR-bøder

Skatteministeren vil ikke rokke ved CVR-bøder

Kravet om virksomhedsoplysninger på visse vare- og lastbiler er et led i bekæmpelsen af sort arbejde

Konkurser i byggeriet (Uge 37/2026-1)

Konkurser i byggeriet (Uge 37/2026-1)

BygTek.dk bringer her et udpluk af de i Statstidende registrerede konkurser i byggebranchen de seneste uger

Opbakning til ID-kort fra både arbejdsgivere og fagbevægelse

Opbakning til ID-kort fra både arbejdsgivere og fagbevægelse

Det er endnu ikke fastlagt, hvornår kravet om ID-kort på byggepladser træder i kraft, da det nødvendige it-system først skal udvikles

Kommunerne er nødt til at følge op på regeringens ambitiøse planer for skolerne

Kommunerne er nødt til at følge op på regeringens ambitiøse planer for skolerne

Kommunerne har med økonomiaftalen for 2027 fået mulighed for at investere op mod 8 mia. kr. i blandt andet nedslidte skoler og dagtilbud. De skal omsættes til reelle investeringer i bedre rammer for børn og unge, mener Synergi