UgensErhverv.dk
Køb dit nye trægulv på nettetLayLock Quick Click-systemet gør, at alle kan lægg

Køb dit nye trægulv på nettet

Junckers imødekommer danskernes trang til at købe boligindretning på nettet. I første omgang er der lamelgulve i webshoppen

02-03-2012

Dansk e-handel oplevede en stigning på 15 % fra 2010 til 2011. Det er især danskere over 50 år, der køber stort ind - de står for 41 % af omsætningen. Denne målgruppe er meget målrettede og køber bl.a. udstyr til boligen, er konklusionen fra Dansk e-handelsanalyse foretaget af Foreningen for Distance- og Internethandel (FDIH) i februar 2012.

På den baggrund åbner Junckers& sin nye webshop, der først lancerer de mest populære lamelgulve. Det er dog planen, at der i løbet af kort tid også skal kunne købes massive gulve.

Lamelgulvene ligner massive gulve på overfladen, men koster væsentligt mindre. Der er tale om gulve i eg og ask i standarden 14 mm. Begge fås i lamelplank og lamelparket, og begge i både natur og i en hvidpigmenteret udgave (Whitesand).

Alle kan gøre det
Gulvene fra Junckers er meget nemme at lægge selv i kraft af det patenterede LayLock Quick Click-system. Det er faktisk så simpelt, at alle kan gøre det - helt uden værktøj. På den måde bliver det en overkommelig løsning at indrette sig med et nyt gulv, uanset om det er i et enkelt rum eller over hele boligen.

Lamelgulvene bliver desuden leveret med en yderst slidstærk lak på overfladen, som gør dem klar til brug, så snart du har lagt dem. Kombineret med et slidlag på ca. 3 mm giver det et meget stærkt gulv, der endda kan tåle at blive slebet ned 1-2 gange.

Priserne på lamelgulvene i webshoppen starter ved 249 kr./m2. Bestiller man gulv til mere end 50 m2, er leveringen gratis.

-los


Seneste nyt

Mest læste

Brochurer

Skatteministeren vil ikke rokke ved CVR-bøder

Skatteministeren vil ikke rokke ved CVR-bøder

Kravet om virksomhedsoplysninger på visse vare- og lastbiler er et led i bekæmpelsen af sort arbejde

Konkurser i byggeriet (Uge 37/2026-1)

Konkurser i byggeriet (Uge 37/2026-1)

BygTek.dk bringer her et udpluk af de i Statstidende registrerede konkurser i byggebranchen de seneste uger

Opbakning til ID-kort fra både arbejdsgivere og fagbevægelse

Opbakning til ID-kort fra både arbejdsgivere og fagbevægelse

Det er endnu ikke fastlagt, hvornår kravet om ID-kort på byggepladser træder i kraft, da det nødvendige it-system først skal udvikles

Kommunerne er nødt til at følge op på regeringens ambitiøse planer for skolerne

Kommunerne er nødt til at følge op på regeringens ambitiøse planer for skolerne

Kommunerne har med økonomiaftalen for 2027 fået mulighed for at investere op mod 8 mia. kr. i blandt andet nedslidte skoler og dagtilbud. De skal omsættes til reelle investeringer i bedre rammer for børn og unge, mener Synergi