Dansk Byggeri har tidlig torsdag morgen indgået en ny 2-årig overenskomstaftale med 3F
01-03-2012
Bygge- og anlægsbranchen har netop fået ny overenskomst efter et forhandlingsforløb præget af lange tænkepauser.
Ambitionerne har været aftaler om øget fleksibilitet, værn mod brud på overenskomster og samling af en række overenskomster i en samlet byggeoverenskomst.
- Det er ikke lykkedes i det omfang, vi havde håbet på, siger adm. direktør i Dansk Byggeri, Lars Storr-Hansen, der ikke lægger skjul på, at man gerne havde opnået mere i forhold til både udenlandsk arbejdskraft og fleksibilitet.
- Men vi må konstatere, at det ikke lykkes at finde løsninger, der kan supplere de succesfulde 48-timersmøder, som vi fandt sammen om for to år siden. Der har været for stor afstand, når vi i den givne situation også må imødekomme danske virksomheders konkurrenceevne.
Fortsættes ...
- Vi har nu fået en aftale, der må betegnes som ansvarlig og som peger fremad på den måde, at den forbedrer branchens konkurrenceevne, fastslår Lars Storr-Hansen i forlængelse af det forlig, som kom på plads kl. 4 torsdag morgen.
Forliget, der løber i 2 år, lægger sig op af tidligere indgåede forlig på industriens område og på normallønsområderne.
De væsentligste elementer i aftalen er:
• Regulering af mindstesatserne på lønnen med 2x1,35 kr.
• Regulering af prislisterne for akkordlønnede på 2,5 pct. i perioden.
• En forhøjelse at løn under sygdom med 3,00 kr.
• En seniorordning, der kan udmøntes i nedsat arbejdstid eller flere fridage.
• Lærlinge får lønstigninger på 2x2,25 pct.
- mir
Magasin om bæredygtighed i byggebranchen
Udlejning af containere til opbevaring og flytning
Tysk kvalitets siden 1860!
Kæmpe udvalg i trælister - Se mere her!
Alt i løftegrej, løfteudstyr, kraner, faldsikring mm.
Vinduer, døre, trapper og kviste
Alt i container, køb, leje, brugt, isoleret etc
Fra Typehus til Drømme Villa
Miljøsanering, PCB, asbest, skimmel mm.
Beskytter effektivt mod svamp, skimmel & insekter
Kravet om virksomhedsoplysninger på visse vare- og lastbiler er et led i bekæmpelsen af sort arbejde
BygTek.dk bringer her et udpluk af de i Statstidende registrerede konkurser i byggebranchen de seneste uger
Det er endnu ikke fastlagt, hvornår kravet om ID-kort på byggepladser træder i kraft, da det nødvendige it-system først skal udvikles
Kommunerne har med økonomiaftalen for 2027 fået mulighed for at investere op mod 8 mia. kr. i blandt andet nedslidte skoler og dagtilbud. De skal omsættes til reelle investeringer i bedre rammer for børn og unge, mener Synergi