UgensErhverv.dk
Byg dit eget Operahus

Byg dit eget Operahus

Sydneys vartegn kan nu opleves over hele kloden - da det er blevet foreviget i en lille byg-selv-model fra Lego

27-02-2012

Har man behov for en fagrelateret fritidssyssel som arkitekt – eller har man lyst til at præsentere sine børn for arkitektur på en afslappet måde - kan det være, serien LEGO Architecture vækker interesse.

Lego-bygge-serien udgøres nemlig af en række arkitektoniske værker fra hele verden, og sidst, men ikke mindst er der netop føjet en dansk perle til samlingen: Nemlig Utzons Operahus i Sydney.

Serien er udviklet i samarbejde med Chicago-arkitekten Adam Reed Tucker, og tæller udover operahuset blandt andet Empire State Building og det Hvide Hus.

-tibu

Seneste nyt

Mest læste

Brochurer

Skatteministeren vil ikke rokke ved CVR-bøder

Skatteministeren vil ikke rokke ved CVR-bøder

Kravet om virksomhedsoplysninger på visse vare- og lastbiler er et led i bekæmpelsen af sort arbejde

Konkurser i byggeriet (Uge 37/2026-1)

Konkurser i byggeriet (Uge 37/2026-1)

BygTek.dk bringer her et udpluk af de i Statstidende registrerede konkurser i byggebranchen de seneste uger

Opbakning til ID-kort fra både arbejdsgivere og fagbevægelse

Opbakning til ID-kort fra både arbejdsgivere og fagbevægelse

Det er endnu ikke fastlagt, hvornår kravet om ID-kort på byggepladser træder i kraft, da det nødvendige it-system først skal udvikles

Kommunerne er nødt til at følge op på regeringens ambitiøse planer for skolerne

Kommunerne er nødt til at følge op på regeringens ambitiøse planer for skolerne

Kommunerne har med økonomiaftalen for 2027 fået mulighed for at investere op mod 8 mia. kr. i blandt andet nedslidte skoler og dagtilbud. De skal omsættes til reelle investeringer i bedre rammer for børn og unge, mener Synergi