Igen sagsbehandling med afløser for Forbrugerrådet.
26-02-2004
Igen sagsbehandling med afløser for Forbrugerrådet.
Sagsbehandlingen i Byggeriets Ankenævn har i en kort periode været suspenderet af Forbrugerrådet. Byggeriets Ankenævn er nu klar til at genoptage arbejdet efter, at Dansk Byggeri og Parcelhusejernes Landsforening har aftalt at videreføre ankenævnet.
Parcelhusejernes Landsforening afløser Forbrugerådet, der udeblev fra møderne i nævnet grundet utilfredshed med Dansk Byggeri´s fortolkning af reglerne.
I Dansk Byggeri beklager man, at mere end 200 forbrugere ikke har kunnet få deres sager behandlet som resultat af tvisten. Det har derfor været afgørende for Dansk Byggeri som
repræsentant for erhvervssiden i Byggeriets Ankenævn, at finde en løsning på problemet, så sagsbehandlingen kan genoptages.
Den løsning, som nu er aftalt, betyder, at Byggeriets Ankenævn i princippet kan fortsætte arbejdet som hidtil.
- Dansk Byggeri har med den løsning, der nu er fremlagt, markeret, at vi ikke kan acceptere, at den fornødne sagsbehandling på et sådant grundlag boykottes. Vi har derfor set os om efter en ansvarlig samarbejdspartner, som vi mener med samme vægt som Forbrugerrådet repræsenterer forbrugernes interesser. Det har vi fundet i form af Parcelhusejernes Landsforening, siger adm. dir. i Dansk Byggeri, Jens Klarskov, som forventer, at Byggeriets Ankenævn kan fortsætte efter samme koncept som hidtil.
Det nye ankenævn skal dog godkendes som ankenævn af myndighederne. Hvis det ikke lykkes, vil det etablere sig som et privat klagenævn.
-ls.
Arbejdsbelysning til professionelle håndværkere
Læs september 2023 udgaven her
Markedsledende i afvandingsteknik
Læs november 2023 udgaven her
Læs det nyeste om vinduer. Udgives i samarbejde med VinduesIndustrien
Fremover skal der meget mere til for at opnå en DGNB-certificering – også mere end de nye CO2-krav i bygningsreglementet. Antallet af kriterier, som en bygning måles på i DGNB, reduceres fra 36 til 14
BygTek.dk bringer her et udpluk af de i Statstidende registrerede konkurser i byggebranchen de seneste uger
Arbejdsgiverne svigter totalt løfter om lærepladser. 3F foreslår højere bøder til arbejdsgivere, der ikke opretter lærepladser. Pengene skal udbetales til arbejdsgivere, der opretter flere lærepladser, end de som minimum skal
Nrep og JCN Bolig går sammen om et Nordic Living-udviklingsprojekt i August Schade-kvarteret. Projektet består af 332 ungdomsboliger, som skal opføres langs Amagerfælledvej tæt på centrum i København