UgensErhverv.dk

Glas i arkitekturen

Glas og dets anvendelsesmuligheder, også indenfor arkitekturen, er emnet for et arrangement i Bella Center

27-01-2012

Introduktion af de forskellige glastyper, deres egenskaber og typiske anvendelsesområder, muligheder for formgivning og overfladebehandling af glas er emnerne, når Bella Center den 7. feb. kl 16 - 18 slår dørene op for et arrangement i glassets tegn.

Peter Ludvigsen og Jan Sandin fra Schott Scandinavia præsenterer nogle af de seneste udviklinger inden for bearbejdning, overfladebehandling og formgivning af glas, herunder muligheden for storskalaproduktion af asymmetriske glasemner.

Fokus vil være på de tekniske egenskaber og funktionelle muligheder ved brug af glas, men de forskellige designaspekter vil også blive berørt. Der vil være god tid til at få svar på eventuelle spørgsmål og lejlighed til at se en lang række medbragte eksempler på løsninger.

Desuden holder Peter Klokkedal Sørensen fra brændeovnsproducenten Scan A/S et oplæg om deres erfaringer med brug af glas.

Arrangementet afholdes i BC Designcenter, hvor der vil være mulighed for at udforske materialebiblioteket med over 500 vareprøver på materialer, der løbende udskiftes.

Materialebiblioteket har netop opdateret samlingen med 40 nye prøver udelukkende i glas.

-tibu

Seneste nyt

Mest læste

Brochurer

Skatteministeren vil ikke rokke ved CVR-bøder

Skatteministeren vil ikke rokke ved CVR-bøder

Kravet om virksomhedsoplysninger på visse vare- og lastbiler er et led i bekæmpelsen af sort arbejde

Konkurser i byggeriet (Uge 37/2026-1)

Konkurser i byggeriet (Uge 37/2026-1)

BygTek.dk bringer her et udpluk af de i Statstidende registrerede konkurser i byggebranchen de seneste uger

Opbakning til ID-kort fra både arbejdsgivere og fagbevægelse

Opbakning til ID-kort fra både arbejdsgivere og fagbevægelse

Det er endnu ikke fastlagt, hvornår kravet om ID-kort på byggepladser træder i kraft, da det nødvendige it-system først skal udvikles

Kommunerne er nødt til at følge op på regeringens ambitiøse planer for skolerne

Kommunerne er nødt til at følge op på regeringens ambitiøse planer for skolerne

Kommunerne har med økonomiaftalen for 2027 fået mulighed for at investere op mod 8 mia. kr. i blandt andet nedslidte skoler og dagtilbud. De skal omsættes til reelle investeringer i bedre rammer for børn og unge, mener Synergi