UgensErhverv.dk

Ti gode år i branchen for tåge

Tågekanoner mod røvere har været en god forretning for firmaet Protect, der netop har oplevet det bedste år nogensinde

24-01-2012

Protect i Hasselager har netop præsenteret sit årsregnskab for 2011, hvilket er den seneste af en række gode nyheder for selskabet.

På kun ti år har Protect bragt sig fra iværksætter- til Gazelle-virksomhed. Det seneste år har uden tvivl været Protects bedste. I 2011 valgte ledelsen at satse på nye markeder i Syd- og Mellemamerika samt Østeuropa, de første danske slutbrugere begyndte at benytte tågekanoner aktivt mod røvere under røverier og overfald, virksomheden kunne fejre ti års jubilæum, blev kåret til Årets Danske Sikkerhedsvirksomhed og udnævnt til Gazelle-virksomhed af dagbladet Børsen. Som kronen på værket forventer Protect yderligere fremgang i 2012.

- Det har været et meget travlt år, hvor vi har givet os selv mange udfordringer. Men det har også været et år, der på flere måder har bevist, at det har været hele indsatsen værd. Vi er alle stolte af resultaterne, og bestyrelsen er yderst tilfreds, fortæller adm. direktør i Protect A/S, Poul Dalsgaard.

Fremgang på 30 % i 2010
Poul Dalsgaard har stået bag Protect siden firmaet var en lille iværksættervirksomhed, hvor han skulle forklare installatører og slutbrugere, hvad tåge og sikringen havde med hinanden at gøre.

Siden er det gået stærkt, og Protect har siden virksomheden blev etableret i 2001 produceret og installeret over 40.000 anlæg med tågesikring over hele verden. De er installeret hos så vidt forskellige kunder som guldsmede, optikere, radio-/TV- og IT-forhandlere, tankstationer, fødevarebutikker, stat og kommuner - samt i private hjem.

I regnskabsåret 2010 kunne Protect således præsentere en fremgang på omkring 30 % i forhold til regnskabet året før.




Stort spansktalende potentiale
Alligevel kunne Protect på den netop afholdte ordinære generalforsamling fremvise et regnskab med en bruttofortjeneste, der yderligere var øget med 21 % (fra 8,3 til 10 mio. kr.); og et resultat før skat, der var øget med 17 % (fra 3,2 til 3,7 mio. kr.).

- Vi har fra firmaets start satset på både hjemme- og eksportmarkedet. Alle tågekanoner produceres i Danmark. I dag eksporterer Protect 80 % af sin produktion til mere end 40 lande. I seneste regnskabsår har vi yderligere gået målrettet efter de spansktalende lande - Spanien og en række lande i Sydamerika, hvor potentialet er meget stort, fortæller Poul Dalsgaard, der i øjeblikket leder efter den rette eksportchef, der udelukkende skal fokusere på de østeuropæiske lande.

-los

Seneste nyt

Mest læste

Brochurer

Skatteministeren vil ikke rokke ved CVR-bøder

Skatteministeren vil ikke rokke ved CVR-bøder

Kravet om virksomhedsoplysninger på visse vare- og lastbiler er et led i bekæmpelsen af sort arbejde

Konkurser i byggeriet (Uge 37/2026-1)

Konkurser i byggeriet (Uge 37/2026-1)

BygTek.dk bringer her et udpluk af de i Statstidende registrerede konkurser i byggebranchen de seneste uger

Opbakning til ID-kort fra både arbejdsgivere og fagbevægelse

Opbakning til ID-kort fra både arbejdsgivere og fagbevægelse

Det er endnu ikke fastlagt, hvornår kravet om ID-kort på byggepladser træder i kraft, da det nødvendige it-system først skal udvikles

Kommunerne er nødt til at følge op på regeringens ambitiøse planer for skolerne

Kommunerne er nødt til at følge op på regeringens ambitiøse planer for skolerne

Kommunerne har med økonomiaftalen for 2027 fået mulighed for at investere op mod 8 mia. kr. i blandt andet nedslidte skoler og dagtilbud. De skal omsættes til reelle investeringer i bedre rammer for børn og unge, mener Synergi