UgensErhverv.dk

Vil hæve kompetenceniveauet i arkitektbranchen

P+P arkitekter og Teknologisk Institut udvider samarbejdet, som skal hæve kompetenceniveauet i den danske arkitektbranche med GrønBIM

23-01-2012

Efter et længerevarende samarbejde mellem P+P arkitekter og Asbjørn Levring fra Teknologisk Institut har de to parter besluttet at udbyde et integreret kursus i GrønBIM.

Målet er at give virksomheder værdiskabelse med digitale værktøjer med fokus på bæredygtighed. Kurset er en enestående chance for, at arkitektvirksomheder kan få glæde af det udbytte, som digitale værktøjer kan realisere allerede i de tidlige kreative designfaser.

P+P arkitekter og Teknologisk Institut udbyder et procesorienteret kursus i GrønBIM med fokus på en praktisk, struktureret og metodisk tilgang til optimal udnyttelse af 3D/BIM-modeller til energisimuleringer.

Kurset strækker sig over tre moduler á fire dage, hvor det er muligt at til- og fravælge nøjagtig de dele, man ønsker. Kurset henvender sig til en bred målgruppe af arkitekter, ingeniører og konstruktører, samt specialister inden for BIM og bæredygtighed, CAD-managers og andre, der ønsker at arbejde med BIM, bæredygtighedsaspekter og energisimuleringer.

Kurset starter allerede i begyndelsen af februar 2012, og kurserne afholdes hos P+P arkitekter i Aarhus løbende gennem foråret.

- mir

Seneste nyt

Mest læste

Brochurer

Skatteministeren vil ikke rokke ved CVR-bøder

Skatteministeren vil ikke rokke ved CVR-bøder

Kravet om virksomhedsoplysninger på visse vare- og lastbiler er et led i bekæmpelsen af sort arbejde

Konkurser i byggeriet (Uge 37/2026-1)

Konkurser i byggeriet (Uge 37/2026-1)

BygTek.dk bringer her et udpluk af de i Statstidende registrerede konkurser i byggebranchen de seneste uger

Opbakning til ID-kort fra både arbejdsgivere og fagbevægelse

Opbakning til ID-kort fra både arbejdsgivere og fagbevægelse

Det er endnu ikke fastlagt, hvornår kravet om ID-kort på byggepladser træder i kraft, da det nødvendige it-system først skal udvikles

Kommunerne er nødt til at følge op på regeringens ambitiøse planer for skolerne

Kommunerne er nødt til at følge op på regeringens ambitiøse planer for skolerne

Kommunerne har med økonomiaftalen for 2027 fået mulighed for at investere op mod 8 mia. kr. i blandt andet nedslidte skoler og dagtilbud. De skal omsættes til reelle investeringer i bedre rammer for børn og unge, mener Synergi