UgensErhverv.dk

Reviderer forventningerne

Rockwool opjusterer forventningen til omsætningen for hele 2011 og forventer fortsat vækst i 2012

13-01-2012

I kvartalsmeddelelsen for 3. kvartal 2011 forventede Rockwool koncernen en omsætningsfremgang for hele året på 15 % i forhold til 2010 og et resultat efter skat og minoritetsinteresser på omkring DKK 550 mio.

Baseret på det registrerede omsætningsniveau i 2011 opjusteres denne forventning nu til en omsætningsfremgang på 17 % og et resultat efter skat og minoritetsinteresser på over DKK 600 mio.

Den gode salgsudvikling for Rockwool koncernens produkter er fortsat i de sidste måneder af 2011 understøttet af den milde vinter i Europa samt en generel god efterspørgsel på koncernens nøglemarkeder.

Trods den vanskelige makroøkonomiske situation især i Europa og den ringe sigtbarhed der præger koncernens markeder, forventer koncernen fortsat vækst i 2012. Rockwool koncernen forventer således en omsætningsstigning i 2012 på omkring 5 % og et resultat efter skat og minoritetsinteresser på niveau med 2011, dvs. over DKK 600 mio.

-los

Seneste nyt

Mest læste

Brochurer

  • Fyns Kran Udstyr

    Fyns Kran Udstyr

    Alt i løftegrej, løfteudstyr, kraner, faldsikring mm.

  • Privatgrossisten

    Privatgrossisten

    Køb VVS online - Fri fragt ved køb over Kr. 599,-

  • BOXIT

    BOXIT

    Udlejning af containere til opbevaring og flytning

  • TITAN Containers

    TITAN Containers

    Alt i container, køb, leje, brugt, isoleret etc

  • Vejletrappen

    Vejletrappen

    Individuelle trætrapper siden 1972. Smukt og funktionelt dansk design.

  • FlotteGulve.dk a/s

    FlotteGulve.dk a/s

    Salg og montering •••• Siden 1997 | Prisgaranti

  • Boracol

    Boracol

    Beskytter effektivt mod svamp, skimmel & insekter

  • ABVAC A/S

    ABVAC A/S

    Miljøsanering, PCB, asbest, skimmel mm.

  • Scantruck

    Scantruck

    Danmarks største udbyder af entreprenørmateriel, teleskoplæssere og kraner

  • Mul10 ProSafe

    Mul10 ProSafe

    Tagdækkernes faldsikringssystem

Skatteministeren vil ikke rokke ved CVR-bøder

Skatteministeren vil ikke rokke ved CVR-bøder

Kravet om virksomhedsoplysninger på visse vare- og lastbiler er et led i bekæmpelsen af sort arbejde

Konkurser i byggeriet (Uge 37/2026-1)

Konkurser i byggeriet (Uge 37/2026-1)

BygTek.dk bringer her et udpluk af de i Statstidende registrerede konkurser i byggebranchen de seneste uger

Opbakning til ID-kort fra både arbejdsgivere og fagbevægelse

Opbakning til ID-kort fra både arbejdsgivere og fagbevægelse

Det er endnu ikke fastlagt, hvornår kravet om ID-kort på byggepladser træder i kraft, da det nødvendige it-system først skal udvikles

Kommunerne er nødt til at følge op på regeringens ambitiøse planer for skolerne

Kommunerne er nødt til at følge op på regeringens ambitiøse planer for skolerne

Kommunerne har med økonomiaftalen for 2027 fået mulighed for at investere op mod 8 mia. kr. i blandt andet nedslidte skoler og dagtilbud. De skal omsættes til reelle investeringer i bedre rammer for børn og unge, mener Synergi