UgensErhverv.dk

Boligmarkedet er på vågeblus

Både ejerlejligheder, parcel- og rækkehuse er længere tid om at blive solgt, de sælges billigere og der er flere af dem

12-01-2012

Boligmarkedet indkasserede endnu en kedelig rekord i årets sidste måned. Udbudstiden på parcel- og rækkehuse og ejerlejligheder fortsatte nemlig med at stige i december. Ved indgangen til 2012 nærmer udbudstiden sig 10 måneder på parcel- og rækkehuse, mens ejerlejligheder i gennemsnit står til salg i 8 måneder. Det er primært landsdele uden for hovedstadsområdet, der er årsag til de lange udbudstider.

Det viser Realkreditrådets boligudbudsstatistik for december 2011.

Ved årsskiftet står der 65.500 parcel- og rækkehuse, ejerlejligheder og sommerhuse til salg i hele landet. Det er 6.000 flere end for et år siden. Stigningen er især markant pga. markedet for parcel- og rækkehuse, mens der har været en begrænset stigning i antallet af ejerlejligheder til salg. Samtidig er udbudstiderne på parcel- og rækkehuse og ejerlejligheder øget over hele landet.

- Stilstanden på boligmarkedet afspejles i de lange udbudstider. Usikkerhed om fremtiden betyder, at kun få førstegangskøbere kaster sig ud på boligmarkedet. Samtidig er situationen fastlåst for eksisterende boligejere, der går med flytteplaner. De skal have solgt den eksisterende bolig, inden de kan komme videre. Det giver få bolighandler og længere udbudstider, siger Ane Arnth Jensen, direktør i Realkreditrådet.

Nemmest at sælge i Hovedstadsområdet
Der er betydelig forskel på udbudstiden i hovedstadsområdet og resten af landet. Parcel- og rækkehuse i hovedstadsområdet har i snit stået til salg i ca. 5½ måned mod 12 måneder i Vest- og Sydsjælland. Forskellen mellem hovedstadsområdet og resten af landet er blevet større efter finanskrisen.

- Det er især i landets yderkanter, at boligmarkedet er gået i stå. I flere landsdele er udbudstiden på parcel- og rækkehuse øget med 4-5 måneder, siden finanskrisen brød ud. I hovedstadsområdet er udbudstiden næsten uændret i den tilsvarende periode. Alligevel rammer den lange udbudstid hårdt, da fem ud af seks huse, der står til salg i dag, ligger uden for hovedstadsområdet, konstaterer Ane Arnth Jensen.



Lavere gennemsnitspriser
Udbudstiden på ejerlejligheder er også høj historisk set. Ejerlejligheder har i gennemsnit stået til salg i 8 måneder, og mønsteret er det samme som for parcel- og rækkehuse. Ejerlejligheder i København og Århus har stået til salg i kortere tid end i resten af landet.
Lavere udbudspriser

I løbet af det seneste år er priserne på salgsskiltene på parcel- og rækkehuse og ejerlejligheder reduceret i alle egne af landet. I dag ligger prisen på et gennemsnitligt parcel- og rækkehus på 2 mio. kr., mens en gennemsnitlig ejerlejlighed koster 1,7 mio. kr.

-los

Seneste nyt

Mest læste

Brochurer

Skatteministeren vil ikke rokke ved CVR-bøder

Skatteministeren vil ikke rokke ved CVR-bøder

Kravet om virksomhedsoplysninger på visse vare- og lastbiler er et led i bekæmpelsen af sort arbejde

Konkurser i byggeriet (Uge 37/2026-1)

Konkurser i byggeriet (Uge 37/2026-1)

BygTek.dk bringer her et udpluk af de i Statstidende registrerede konkurser i byggebranchen de seneste uger

Opbakning til ID-kort fra både arbejdsgivere og fagbevægelse

Opbakning til ID-kort fra både arbejdsgivere og fagbevægelse

Det er endnu ikke fastlagt, hvornår kravet om ID-kort på byggepladser træder i kraft, da det nødvendige it-system først skal udvikles

Kommunerne er nødt til at følge op på regeringens ambitiøse planer for skolerne

Kommunerne er nødt til at følge op på regeringens ambitiøse planer for skolerne

Kommunerne har med økonomiaftalen for 2027 fået mulighed for at investere op mod 8 mia. kr. i blandt andet nedslidte skoler og dagtilbud. De skal omsættes til reelle investeringer i bedre rammer for børn og unge, mener Synergi