Krisen får danskerne til at forbruge mindre, og færre nye fladskærme og åbne samtalekøkkener - det betyder mindre emballage-skrald og bunker af byggeaffald i kommunerne
15-12-2011
To nye rapporter fra Miljøministeriet konkluderer, at der er et markant fald i mængden af affald og forbruget af emballage fra 2008 til 2009.
- Vi kan se i affaldsstatistikken, at der på grund af den økonomiske krise bliver produceret mindre skrald, men derfor må vi ikke tro, at opgaven med at mindske danskernes affaldsbunker er løst. Vi skal fortsætte arbejdet med at begrænse mængderne af emballage og skrald mest muligt, siger miljøminister Ida Auken.
Ambitiøst mål i hus før tid
Det er lykkedes kommunerne at indfri målsætningerne for genanvendelse og deponering af affald før tid.
Det oprindelige mål var 65 procents genanvendelse af affald i 2012, men det er allerede opnået i 2009, hvor Danmark genanvender rundt regnet 69 procent af den totale mængde affald.
Fortsættes ...- Det er et rigtig flot resultat. Nu gælder det om, at kommunerne i fremtiden holder samme, flotte niveau. Og står det til mig, skal vi endnu højere op, siger Ida Auken.
Den nye rapport viser, at 2012-målet for mængden af affald, der må deponeres, blev nået allerede i 2009, hvor kun 6 procent af Danmarks affald blev deponeret.
- Vi skal undgå at smide gode, brugbare ressourcer på lossepladsen, hvis de kan bruges andre steder. Det er en forældet tankegang, at vi bare skal bruge og smide væk. Vi skal meget hellere genanvende eller energiudnytte vores bunker af affald, siger miljøminister Ida Auken.
Statistikken viser desuden, at kommunerne for første gang nogensinde har nået målet for mindst 25 procent genanvendelse af storskrald.
- mir
Beskytter effektivt mod svamp, skimmel & insekter
Individuelle trætrapper siden 1972. Smukt og funktionelt dansk design.
Kæmpe udvalg i trælister - Se mere her!
Betonelementløsninger – well-built for well-being!
Udlejning af containere til opbevaring og flytning
Verificeret og cloud-baseret miljødokumentation - EPD
Vinduer, døre, trapper og kviste
Stærkt sortiment til tætning, dæmpning og beskyttelse
Alt i container, køb, leje, brugt, isoleret etc
Tilbyder ByggepladsService og HåndværkerRengøring
Kravet om virksomhedsoplysninger på visse vare- og lastbiler er et led i bekæmpelsen af sort arbejde
BygTek.dk bringer her et udpluk af de i Statstidende registrerede konkurser i byggebranchen de seneste uger
Det er endnu ikke fastlagt, hvornår kravet om ID-kort på byggepladser træder i kraft, da det nødvendige it-system først skal udvikles
Kommunerne har med økonomiaftalen for 2027 fået mulighed for at investere op mod 8 mia. kr. i blandt andet nedslidte skoler og dagtilbud. De skal omsættes til reelle investeringer i bedre rammer for børn og unge, mener Synergi