Den øgede aktivitet er dog ikke ensbetydende med fornyet aktivitet på boligmarkedet - den er drevet af låneomlægninger, forklarer Realkreditrådet
07-12-2011
I november modtog private låntagere og virksomheder 28.411 lånetilbud fra realkreditinstitutterne. Det er en stigning på 27 pct. i forhold til sidste år og er væsentligt højere end gennemsnittet i 2011, som er på 17.550 lånetilbud.
Det viser Realkreditrådets tal for november 2011.
- Efterårets højere antal lånetilbud fortæller om fornyet aktivitet på lånemarkedet. Det er desværre ikke ensbetydende med fornyet aktivitet på boligmarkedet. Det skyldes, at mange af lånetilbuddene i efteråret har været drevet af låneomlægninger, og det langtfra er alle låneansøgere, som ender med at benytte sig af et indhentet lånetilbud, siger Ane Arnth Jensen, direktør i Realkreditrådet.
Private og erhvervsvirksomheder kan ansøge om lånetilbud hos realkreditinstitutterne, hvis man enten ønsker at indgå en aftale om køb af ejerbolig, omlægge et eksisterende lån eller optage et tillægslån.
- mir
Kæmpe udvalg i trælister - Se mere her!
Magasin om bæredygtighed i byggebranchen
Individuelle trætrapper siden 1972. Smukt og funktionelt dansk design.
Nedbrydning miljøsanering diamantskæring/boring
Tagdækkernes faldsikringssystem
Danmarks største udbyder af entreprenørmateriel, teleskoplæssere og kraner
Miljøsanering, PCB, asbest, skimmel mm.
Alt i container, køb, leje, brugt, isoleret etc
Verificeret og cloud-baseret miljødokumentation - EPD
Vinduer, døre, trapper og kviste
Kravet om virksomhedsoplysninger på visse vare- og lastbiler er et led i bekæmpelsen af sort arbejde
BygTek.dk bringer her et udpluk af de i Statstidende registrerede konkurser i byggebranchen de seneste uger
Det er endnu ikke fastlagt, hvornår kravet om ID-kort på byggepladser træder i kraft, da det nødvendige it-system først skal udvikles
Kommunerne har med økonomiaftalen for 2027 fået mulighed for at investere op mod 8 mia. kr. i blandt andet nedslidte skoler og dagtilbud. De skal omsættes til reelle investeringer i bedre rammer for børn og unge, mener Synergi