UgensErhverv.dk

Vil have del i penge fra betalingsring

Gladsaxe og Lyngby kommuner vil have del i indtægterne, hvis betalingsringen om København realiseres - de skal bruges til at udvikle infrastukturen i hele hovedstadsområdet

07-12-2011

Gladsaxe og Lyngby-Taarbæks borgmestre Karin Søjberg Holst (A) og Søren P. Rasmussen (V) går imod strømmen og indbyder til samarbejde om et forslag til, hvordan pengene fra en eventuel betalingsring kan bruges til vækst og mobilitet i hele hovedstadsområdet.

De to borgmestre har sammen udarbejdet et forslag til, hvordan pengene fra en betalingsring kan bruges, hvis ringen bliver en realitet. Nemlig til i samarbejde at udvikle den kollektive trafik i hele hovedstadsområdet de kommende år og derigennem skabe større vækst og mobilitet til hele hovedstadsområdet.

- Det er borgerne i hovedstadsregionen, der kommer til at betale hovedparten af de penge, som en trængselsring vil indbringe i afgifter. Derfor mener vi grundlæggende, at pengene skal kanaliseres tilbage til borgere og virksomheder i hovedstaden. For det er vigtigt, at de oplever, at de til gengæld får en bedre og sammenhængende kollektiv trafik og infrastruktur, siger Lyngby-Taarbæks borgmester Søren P. Rasmussen (V).

Fælles forslag til bedre kollektiv trafik
De to borgmestre har fremlagt tre forslag til, hvordan den kollektive trafik i hovedstadsregionen kan forbedres. Det første forslag går ud på at etablere forbindelse til Ny Ellebjerg og videre mod syd forbi Hvidovre Hospital og Brøndby Stadion, og med afstikker til Brøndby Strand. Det andet er en forbindelse fra Nørrebro Station til Brønshøj-Husum og videre til Herlev Hospital og Gladsaxe Trafikplads. Det tredje forslag består i at forbinde Nørre Campus og Metro cityringen med Gentofte Hospital, Lyngby og Danmarks Tekniske Universitet.

Fortsættes ...

- Der er stort potentiale i at udbygge metro-systemet og forlænge nogle af linjerne med letbane eller andre højklassede trafikforbindelser for at skabe forbindelse til den kommende letbane langs Ring 3. Og på helt langt sigt tror vi, det bliver nødvendigt også at øge kapaciteten af S-tog, påpeger Karin Søjberg Holst.

Hovedstaden vækster
Hovedstadsområdet er inde i en rivende udvikling i disse år, og de to borgmestre ser den kommende letbane fra Lyngby til Glostrup som et lysende eksempel på et projekt, som understøtter denne udvikling. Letbanen forventes at komme til at flytte 65.000 passagerer i døgnet. Derudover viser analyser, at letbanen samlet set vil resultere i, at et areal svarende til hele det indre København fremover vil blive stationsnært.

Det er i det perspektiv, at de to borgmestre peger på, hvor vigtigt det er, at få sammenkoblet hovedstadens trafikstruktur yderligere, for at understøtte vækst og udvikling i hele den samlede hovedstadsregion. For når der er vækst i Hovedstadsområdet, smitter det af på hele Danmark.

Vigtigt med afværgeforanstaltninger
Begge borgmestre understreger samtidig, at der skal investeres i afværgeforanstaltninger, hvis betalingsringen bliver en realitet.

- Vi vil gerne gentage endnu engang, at en omegnskommunerne og borgene lige uden for ringen ikke må belastes, så de både skal betale for at køre deres børn i skole, og samtidig lide under øget trafik og parkerede biler. Det er vigtigt, at der investeres massivt i afværgeforanstaltninger. Samtidig er det vigtigt, at vi får en åben proces med plads til politiske drøftelser og fornuftig borgerinddragelse. Men når det er sagt, så er det vores klare overbevisning, at jo mere vi står sammen om udviklingen af vores region, jo stærkere står vi, slutter Søren P. Rasmussen.

- mir

Seneste nyt

Mest læste

Brochurer

Skatteministeren vil ikke rokke ved CVR-bøder

Skatteministeren vil ikke rokke ved CVR-bøder

Kravet om virksomhedsoplysninger på visse vare- og lastbiler er et led i bekæmpelsen af sort arbejde

Konkurser i byggeriet (Uge 37/2026-1)

Konkurser i byggeriet (Uge 37/2026-1)

BygTek.dk bringer her et udpluk af de i Statstidende registrerede konkurser i byggebranchen de seneste uger

Opbakning til ID-kort fra både arbejdsgivere og fagbevægelse

Opbakning til ID-kort fra både arbejdsgivere og fagbevægelse

Det er endnu ikke fastlagt, hvornår kravet om ID-kort på byggepladser træder i kraft, da det nødvendige it-system først skal udvikles

Kommunerne er nødt til at følge op på regeringens ambitiøse planer for skolerne

Kommunerne er nødt til at følge op på regeringens ambitiøse planer for skolerne

Kommunerne har med økonomiaftalen for 2027 fået mulighed for at investere op mod 8 mia. kr. i blandt andet nedslidte skoler og dagtilbud. De skal omsættes til reelle investeringer i bedre rammer for børn og unge, mener Synergi