UgensErhverv.dk
Godt indeklima på skoleskemaet i AustralienSteen Hagelskjær, adm. direktør for WindowMaster,

Godt indeklima på skoleskemaet i Australien

Australske skolebørn gav torsdag den danske kronprinsesse en lektion i energieffektivitet og godt indeklima. Det skete på Pakenham Springs Primary School nær Melbourne

28-11-2011

Australske skolebørn gav torsdag den danske kronprinsesse en lektion i energieffektivitet og godt indeklima. Det skete på Pakenham Springs Primary School nær Melbourne, hvor HKH Kronprinsesse Mary sammen med bl.a. overborgmester Frank Jensen deltog i indvielsen af skolens nye undervisningslokaler

- Kan I forklare mig, hvordan ventilationssystemet virker?

Det var et af de spørgsmål, en nysgerrig kronprinsesse fra Danmark stillede 14 australske skoleelever på Pakenham Springs Primary School ved indvielsen af deres nye undervisningslokaler. Og det kunne de.

Ventilationssystemet er del af en avanceret indeklimaløsning udviklet og produceret af den danske virksomhed WindowMaster, og kronprinsessens besøg på skolen var led i det danske eksportfremstød State of Green. Her deltog hun i indvielsen af ENVÏ – Sustainable Education Space; en flytbart undervisningspavillon, der kombinerer de højeste standarder inden for indeklima og et ganske lavt energiforbrug sammenlignet med traditionelle ventilationsløsninger.

Fortsættes ...
- Indeklimaløsningen i ENVÏ-bygningen er hybridventilation. Det vil sige, at den er baseret på naturlig ventilation ved hjælp af automatisk styret åbning og lukning af vinduerne samt såkaldte windcatchers på taget. Dette er så kombineret med et mindre airconditionanlæg, der slår til, når udetemperaturen bliver for høj til, at den naturlige ventilation kan opretholde den rette temperatur i lokalerne, forklarer Steen Hagelskjær, adm. direktør i WindowMaster, og fortsætter:

- Den naturlige ventilation er med til at sikre et lavt energiforbrug, da airconditionanlægget kun bruges, når det er strengt nødvendigt – og i øvrigt automatisk slår fra, hvis der ikke er mennesker i lokalet. Det giver gevinster for både økonomien og miljøet. Men derudover giver naturlig ventilation også et konstant luftskifte, i modsætning til airconditionsystemer der blot cirkulerer den samme luft. Så eleverne vil uden tvivl opleve et virkelig godt indeklima i de nye lokaler.

Rygstød til eksporten
Systemet, der hedder NV ComfortTM, er et godt eksempel på den grønne teknologi, der i disse dage promoveres i Australien af bl.a. det danske kronprinsepar.

- For os som virksomhed har det stor værdi at være del af et fremstød som State of Green, hvor det danske handelskontor virkelig har knoklet for at åbne døre for dansk erhvervsliv. Og vi oplever, at deltagelsen fra ledende politikere er med til at skabe interesse og gøre de australske politikere og beslutningstagere opmærksomme på mulighederne i grøn, dansk teknologi, siger Steen Hagelskjær.

- mir

Seneste nyt

Mest læste

Brochurer

Skatteministeren vil ikke rokke ved CVR-bøder

Skatteministeren vil ikke rokke ved CVR-bøder

Kravet om virksomhedsoplysninger på visse vare- og lastbiler er et led i bekæmpelsen af sort arbejde

Konkurser i byggeriet (Uge 37/2026-1)

Konkurser i byggeriet (Uge 37/2026-1)

BygTek.dk bringer her et udpluk af de i Statstidende registrerede konkurser i byggebranchen de seneste uger

Opbakning til ID-kort fra både arbejdsgivere og fagbevægelse

Opbakning til ID-kort fra både arbejdsgivere og fagbevægelse

Det er endnu ikke fastlagt, hvornår kravet om ID-kort på byggepladser træder i kraft, da det nødvendige it-system først skal udvikles

Kommunerne er nødt til at følge op på regeringens ambitiøse planer for skolerne

Kommunerne er nødt til at følge op på regeringens ambitiøse planer for skolerne

Kommunerne har med økonomiaftalen for 2027 fået mulighed for at investere op mod 8 mia. kr. i blandt andet nedslidte skoler og dagtilbud. De skal omsættes til reelle investeringer i bedre rammer for børn og unge, mener Synergi