UgensErhverv.dk

Unfair konkurrence på skatteministerens bord

Udenlandske virksomheder omgår systematisk EU’s udstationeringsregler og arbejder sort i Danmark. Det giver unfair konkurrence

24-11-2011

Håndværksrådet går nu til skatteministeren med et af de danske byggevirksomheders største problemer. Mange af de udenlandske virksomheder, som opererer i Danmark, har reelt ikke virksomhedsaktiviteter i hjemlandet, og de har heller ikke til hensigt at få det på et senere tidspunkt.

Derfor er de reelt danske virksomheder, der burde betale skat og moms i Danmark. Alligevel kan de arbejde uforstyrret under udstationeringsdirektivet - og vel at mærke arbejde sort - til stor skade for danske virksomheder.

- Det er en praksis, som er en alvorlig trussel mod danske virksomheder i byggefagene. De danske virksomheder må jo slås med konkurrence fra udenlandske virksomheder, der arbejder sort i fuldt dagslys med en helt minimal risiko for at blive stillet til regnskab for deres snyd. Det er ikke fair, siger chefkonsulent i Håndværksrådet, Morten Frihagen.

Danske byggeviriksomheder har intet imod konkurrence. Men det skal være på fair vilkår.

Mere avanceret fup
Håndværksrådet har gennem flere år peget på de kolossale problemer, især små og mellemstore virksomheder i byggefagene har med unfair konkurrence fra udenlandske virksomheder. I takt med at der er blevet grebet ind over for den mest åbenlyste snyd, er fupfirmaernes metoder blevet mere avancerede, og på det seneste er den ulovlige praksis med at misbruge EU’s udstationeringsdirektiv blevet meget populær blandt udenlandske firmaer.

Fortsættes ...
I et brev til skatteminister Thor Möger Pedersen peger Håndværksrådet på ulovlighederne og de konsekvenser, den unfair konkurrence får for Danmarks små og mellemstore virksomheder i byggefagene.

Camouflerede danske virksomheder
Virksomhederne er alene etableret i et andet EU-land med det ene formål at udføre tjenesteydelser og udstationere medarbejdere til Danmark, og herved undgå at betale skat til Danmark. Der er således i mange tilfælde tale om camouflerede danske virksomheder, som i princippet skal registreres i CVR-registret og betale skat ligesom andre danske virksomheder.

- De udenlandske virksomheder har i dag nærmest frit spil, da de danske myndigheder ikke forholder sig til, om der er tale om en reel udstationering, og om virksomheden er etableret i et andet EU-land. De danske myndigheder undersøger blot, om virksomheden er registeret i RUT- registreret, skriver Håndværksrådets adm. direktør Ane Buch til Thor Möger Pedersen og fortsætter:

- Genvinsten er således stor, mens risikoen for at blive opdaget er meget begrænset. Det er en uholdbar situation, som giver en urimelig konkurrencefordel, som de færreste lovlydige virksomheder kan konkurrere med.

- mir

Seneste nyt

Mest læste

Brochurer

Skatteministeren vil ikke rokke ved CVR-bøder

Skatteministeren vil ikke rokke ved CVR-bøder

Kravet om virksomhedsoplysninger på visse vare- og lastbiler er et led i bekæmpelsen af sort arbejde

Konkurser i byggeriet (Uge 37/2026-1)

Konkurser i byggeriet (Uge 37/2026-1)

BygTek.dk bringer her et udpluk af de i Statstidende registrerede konkurser i byggebranchen de seneste uger

Opbakning til ID-kort fra både arbejdsgivere og fagbevægelse

Opbakning til ID-kort fra både arbejdsgivere og fagbevægelse

Det er endnu ikke fastlagt, hvornår kravet om ID-kort på byggepladser træder i kraft, da det nødvendige it-system først skal udvikles

Kommunerne er nødt til at følge op på regeringens ambitiøse planer for skolerne

Kommunerne er nødt til at følge op på regeringens ambitiøse planer for skolerne

Kommunerne har med økonomiaftalen for 2027 fået mulighed for at investere op mod 8 mia. kr. i blandt andet nedslidte skoler og dagtilbud. De skal omsættes til reelle investeringer i bedre rammer for børn og unge, mener Synergi