Mere end 400 virksomheder har taget imod Dansk Byggeris tilbud om at få mere viden og gode råd til, hvordan man knækker krisen, øger produktiviteten og får en bedre bundlinje
21-11-2011
Dansk Byggeri og 3Fs fælles projekt Bedre Bundlinje har været en stor succes. Mere end 400 virksomheder har deltaget i temamøder landet over, og af dem svarer 94 %, at de har fået mere viden om, hvordan de kan forøge produktiviteten og forbedre bundlinjen i deres virksomhed.
- Både interessen for møderne og tilbagemeldingen viser, at produktivitet er et vigtigt emne, men også en stor udfordring for virksomhederne, siger projektchef Jørn Jensen, Dansk Byggeri.
Det var især emner som samarbejde mellem ledelse og medarbejdere, optimering af processer og fastholdelse af de rigtige kunder, som deltagerne fandt mest relevante i forhold til deres virksomheder.
- På møderne er vores medlemmer kommet i dialog med erhvervsservicecentre, væksthuse, erhvervsskoler og it-leverandører, og vi håber, at dialogen kan udvikle sig til et samarbejde, som kan give virksomhederne den viden og de værktøjer, som de har brug for, siger Jørn Jensen.
Hos Dansk Byggeri vil man fortsat have branchens produktivitet som et vigtigt indsatsområde og direktør Michael H. Nielsen understreger vigtigheden af, at bygge- og anlægsbranchens virksomheder
bliver mere produktive.
- Vi kan se, at konkurrencen i branchen skærpes. Derfor er det nødvendigt, at virksomhederne tager udfordringen alvorligt. I Dansk Byggeri vil vi fortsat have produktivitet på dagsordenen, både i form af politiske initiativer og forslag, der skal gøre det lettere at drive en effektiv virksomhed og i form af opfølgende aktiviteter og dialog med de virksomheder, som har deltaget på møderne, siger Michael H. Nielsen.
I forbindelse med projekt Bedre Bundlinje blev hjemmesiden www.bedrebundlinje.dk oprettet. Hjemmesiden vil fortsat eksistere, og her kan alle interesserede finde gode råd og værktøjer til at forbedre virksomhedens produktivitet og bundlinje.
-mir
Stærkt sortiment til tætning, dæmpning og beskyttelse
Læs marts 2026 udgaven her
Køb VVS online - Fri fragt ved køb over Kr. 599,-
Miljøsanering, PCB, asbest, skimmel mm.
Nedbrydning og Miljøsanering
Individuelle trætrapper siden 1972. Smukt og funktionelt dansk design.
Verificeret og cloud-baseret miljødokumentation - EPD
Udlejning af containere til opbevaring og flytning
Tagdækkernes faldsikringssystem
Vinduer, døre, trapper og kviste
Kravet om virksomhedsoplysninger på visse vare- og lastbiler er et led i bekæmpelsen af sort arbejde
BygTek.dk bringer her et udpluk af de i Statstidende registrerede konkurser i byggebranchen de seneste uger
Det er endnu ikke fastlagt, hvornår kravet om ID-kort på byggepladser træder i kraft, da det nødvendige it-system først skal udvikles
Kommunerne har med økonomiaftalen for 2027 fået mulighed for at investere op mod 8 mia. kr. i blandt andet nedslidte skoler og dagtilbud. De skal omsættes til reelle investeringer i bedre rammer for børn og unge, mener Synergi