UgensErhverv.dk

Byggeri 2004: Lysskakt

SunPipe må siges at være en nyskabelse, når der tænkes ovenlys. BygTek har talt med Irene Horn fra firmaet af samme navn i Lunderskov

25-02-2004

SunPipe må siges at være en nyskabelse, når der tænkes ovenlys. BygTek har talt med Irene Horn fra firmaet af samme navn i Lunderskov.

- SunPipe er et rundt ovenlysvindue med en ganske kraftig effekt. Dagslyset transporteres ganske enkelt ind i rummenes mørke områder. I England anvendes SunPipe også til kælderlokaler, her er eksempler på, at lyses trækkes op til 20 m.

- Da vi kun har været 18 måneder på det danske marked, er det jo svært at sige noget generelt, men interesse er der både fra bygherrer og forhandlere.

- Modellerne kan desuden leveres med ventilation indbygget, og så er der lys, indeklima og energibesparelse i et.

Prisen ligger omkring 8-9.000 kr. pr. stk.

Teknikken bag SunPipe er, at sollyset ledes gennem superreflekterende aluminiumsrør uden brug af energi. På indersiden er rørene belagt med en speciel spejlblank overflade, der effektivt transporterer det naturlige dagslys selv på overskyede dage. Rørene kan snos og drejes, så dagslyset flyttes frem til det ønskede areal. Ingen begrænsninger for systemets længde eller antal bøjninger. Energibesparelsen ligger primært i lysforbrug.
-po



Seneste nyt

Mest læste

Brochurer

Meget mere Bygma i Esbjerg

Meget mere Bygma i Esbjerg

Ved de to største indfaldsveje i Esbjerg ligger der nu en moderne Bygma, som skal komplimentere hinanden

Forsvaret udvider samarbejdet med Kemp & Lauritzen

Forsvaret udvider samarbejdet med Kemp & Lauritzen

Siden 2022 har teknikgiganten leveret på fire ud af fem dele af teknisk vedligehold og eftersyn inden for samtlige tekniske fag til Etablissement- og Terrænkommandoen. Nu er aftalen blevet fornyet, og den femte delaftale er føjet til

En af landets største renoveringer skydes i gang - her er holdet bag

En af landets største renoveringer skydes i gang - her er holdet bag

På den københavnske vestegn skal 748 boliger fordelt på ca. 75.000 m2 renoveres frem mod 2034, og både totalrådgiver og underrådgivere er nu på plads

Længe ventet motorvejsudvidelse ved Kolding

Længe ventet motorvejsudvidelse ved Kolding

Vejdirektoratet sætter nu gang i arbejdet med at udvide Sønderjyske Motorvej (E45/E20) nordvest om Kolding med et ekstra spor i hver retning.