UgensErhverv.dk

Prestigepris til ung dansk arkitekt

Prestigefuld pris til 3XN’s partner og konkurrencechef som en af de mest talentfulde unge europæiske arkitekter

21-09-2011

Prisen ”Europe 40 under 40” uddeles af The European Centre for Architecture Art Design and Urban Studies og museet The Chicago Athenaeum. Den hylder de bedste unge europæiske designtalenter og de ekstraordinære projekter, som de har bidraget med, trods en endnu kort karriere.

Jan Ammundsen er uddannet fra arkitektskolen i Aarhus og kom til 3XN i 2005. Hans portfolio indeholder en række realiserede vinderprojekter, herunder Middelfart Sparekasse og Bella Sky hotel. Derudover inkluderer hans arbejde igangværende projekter såsom Danmarks nye akvarium, Den Blå Planet og de norske projekter Kulturhuset Buen i Mandal og Teater og Jazzhus Molde.

I alt er 39 unge arkitekter og designere er blevet udvalgt af en jury af anerkendte fagfolk.

- Vi har udvalgt nogle af de allerstørste talenter i dette år” fastslår Christian K. Narkiewicz-Laine, museumschef for The Chicago Athenaeum i pressemeddelelsen. ”Disse unge arkitekter og designere, som i øjeblikket skaber nogle af de mest udfordrende projekter, viser at de går forrest i arkitekturudviklingen i Europa.

tøtte

Seneste nyt

Mest læste

Brochurer

Konkurser i byggeriet (Uge 37/2026-1)

Konkurser i byggeriet (Uge 37/2026-1)

BygTek.dk bringer her et udpluk af de i Statstidende registrerede konkurser i byggebranchen de seneste uger

Kommunerne er nødt til at følge op på regeringens ambitiøse planer for skolerne

Kommunerne er nødt til at følge op på regeringens ambitiøse planer for skolerne

Kommunerne har med økonomiaftalen for 2027 fået mulighed for at investere op mod 8 mia. kr. i blandt andet nedslidte skoler og dagtilbud. De skal omsættes til reelle investeringer i bedre rammer for børn og unge, mener Synergi

Høj risiko for skjulte følgeskader efter oversvømmelser

Høj risiko for skjulte følgeskader efter oversvømmelser

Efteråret er ankommet, og meteorologerne har flere gange varslet risiko for skybrud i Danmark. Teknologisk Institut opfordrer bygningsejere til at handle hurtigt, hvis vandet trænger ind – ellers risikeres langvarige og dyre følgeskader

Kan kontorbygninger fange CO2?

Kan kontorbygninger fange CO2?

En del af fremtidens CO2-fangst kan gemme sig i en teknologi, som allerede er installeret i bygningerne. Det er afsættet for et nyt demonstrationsprojekt i Aarhus, hvor verdens første kontor-anlæg for CO2-fangst sættes i drift