UgensErhverv.dk

Carl Ras messen er stedet for håndværkere

Carl Ras messen i Brøndby Hallen er årets udflugtsmål for håndværkere - 65 leverandører af værktøj og beslag er på plads

15-09-2011

Carl Ras inviterer til årets største begivenhed for professionelle håndværkere, både fagligt og socialt. Carl Ras forventer igen i år mere end 10.000 besøgende – faktisk benytter mange firmaer lejligheden til en firmaudflugt, og messen er da også stedet, hvor mester kan slippe billigt fra at byde på mad og underholdning, for Carl Ras står for begge dele.

Underholdningen leveres af specialister inden for værktøj og beslag i form af masser af knivskarpe tilbud på de bedste og nyeste produkter. Fx bliver der nærmest verdenspremiere på FEINs nye akku Multimaster, det mest universelle værktøj til skæring og slibning. Der er så mange nye produkter, at det næsten er mere rigtigt at kalde messen for uddannende end underholdende. Svend kan også teste mester: På flere stande kan der nemlig konkurreres, fx om den ultimative tur i en Ferrari eller om at komme til MotoGp finalen i Valencia. I løbet af dagen kan tørsten slukkes med en kold drik, og maven mættes med en lækker omgang skipperlabskovs, cajun kylling eller en sprød flæskestegssandwich – den bedste i messernes historie.

Carl Ras messen, den 13. af slagsen, har i år mere end 65 leverandører på plads til fire hektiske dage, hvor håndværkere kan købe praktisk talt alt inden for professionelt værktøj og beslag, lige fra en rulle mursnor til en justersav eller et varmegenvindingsanlæg. Med mere end 3300 varenumre på messen kan håndværkere sagtens få et par gode timer til at gå med at se og afprøve branchens gadgets. Direktør, Gorm Rasmussen, 3. generation i familievirksomheden, siger: ”Vi har knoklet siden foråret med at stable årets messe på benene og er stolte af i år at kunne sætte rekord – aldrig har vi haft så stort et udbud af skarpe priser og spændende produkter på messen. Personligt glæder jeg mig til at få fingre i den nye skruemaskine fra Festool og til at teste DEWALTs nye XR-serie.”

Alle messens gode tilbud kan findes i Carl Ras’ messeavis, som er på gaden. Hvis ikke du har fået den, kan den ses på www.carl-ras.dk eller hentes i et af Carl Ras’ engroscentre.

Gratis adgang – tilmeld dig ved indgangen eller allerede nu på
www.carl-ras.dk/messer/broendbymessetilmelding og deltag i konkurrencen om tre DEWALT 18V XR Li-Ion akku slagbore-/skruemaskiner DCD785C2.

Carl Ras’ håndværkermesse afholdes i Brøndby Hallen, Brøndby Stadion 10, 2605 Brøndby:
Tirsdag d. 20. september, kl. 12.00 - 18.00
Onsdag d. 21. september, kl. 12.00 - 18.00
Torsdag d. 22. september, kl. 12.00 - 18.00
Fredag d. 23. september, kl. 10.00 - 16.00

Seneste nyt

Mest læste

Brochurer

Konkurser i byggeriet (Uge 37/2026-1)

Konkurser i byggeriet (Uge 37/2026-1)

BygTek.dk bringer her et udpluk af de i Statstidende registrerede konkurser i byggebranchen de seneste uger

Renovering uden store armbevægelser vinder Renoverprisen 2026

Renovering uden store armbevægelser vinder Renoverprisen 2026

Renoveringen af den almene boligbebyggelse Højstrupparken i Odense løber med Renoverprisen, mens Specialprisen går til Helnæs Mølle – en transformation fra funktionstømt mølle til levende samlingspunkt

Malersektionen plukker ny sekretariatsleder hos Danske Malermestre

Malersektionen plukker ny sekretariatsleder hos Danske Malermestre

Med erfaring som malersvend, malermester og rådgiver får Malersektionen en ny profil med solid brancheindsigt og stærke kompetencer inden for ledelse, arbejdsret og medlemsservice

Minister hælder certificerede brandrådgivere ned ad brættet

Minister hælder certificerede brandrådgivere ned ad brættet

Certificerede brandrådgivere kan ikke klage over kommuners afgørelser i sager på det fagområde, som de er certificeret til