Det ændrede klima og hensynstagen til håndværkere og materialer får totaloverdækning til at vinde frem. Hovedstaden er stadig foran resten af landet, men provinsen er også ved at komme med
09-09-2011
Ordet skybrud kom på de flestes læber denne sommer. Den 2. juli åbnede himlens sluser sig for alvor og gav hovedstaden og dele af Sjælland den voldsomste regnmængde i 30 år. Siden har der været flere skybrud af voldsom styrke, og meteorologer og andre vejrkyndige taler nu om, at denne type regn ikke kommer til at høre til sjældenhederne i fremtiden på grund af de klimaændringer, den globale opvarmning medfører.
Det kan være en udfordring at være eksempelvis tømrer eller murer, hvis man i et sådant vejr arbejder på et stillads, der ikke er overdækket. Man har i korte træk valget mellem at dække af med en presenning og forsøge at arbejde videre, eller at tage en dag ud af kalenderen. Førstnævnte mulighed kan være både farlig for de arbejdende folk og gå ud over materialerne, og sidstnævnte koster penge på bundlinjen og kan føre til, at håndværkerne får ekstra travlt med byggeriet, hvilket i værste fald kan føre til, at der slækkes på sikkerheden.
Presenning ikke nok
BygTek har talt med et bredt udvalg af landets stilladsudlejere, som alle bekræfter, at det bliver mere og mere populært at man bygger med ’permanent’ overdækning.
Det er stadig en tendens, at hovedstadsområdet er lidt længere fremme end provinsen på dette punkt, men over hele landet er der udbredt enighed om, at overdækning bliver mere reglen end undtagelsen, når man kigger et par år frem.
- Man vælger teltoverbygninger i højere grad end tidligere, både på grund af regnvejret, men også på grund af hele skimmelsvampsproblematikken og så for at behandle håndværkerne bedre. Den type regn, som vi har set i nogle af sommerens skybrud, er det fuldstændig umuligt at dække ordentligt af for med en almindelig presenning, lyder det eksempelvis fra Allan Reehaug fra Stillads Kompagniet a/s, der ligger i Brøndby.
- Når det regner så voldsomt, er det direkte uforsvarligt, at folk ligger på et tag og efter bedste evne og sømmer en presenning fast, fortsætter han.
Penge hurtigt tjent ind
En anden af hovedstadsområdets stilladsaktører, der mærker interessen for telt-overdækning er Bryggens Stilladser a/s.
- Vi mærker helt klart en fremgang på efterspørgslen, og hvis folk ikke efterspørger det, foreslår vi det selv. Det kan jo sagtens betale sig, siger Allan Nielsen fra virksomheden.
Han understreger, at en teltoverdækning koster mellem 200 og 275 pr. kvm, men at de penge er godt givet ud:
- Man skal tænke på, at det både forkorter byggeperioden på de enkelte projekter og forlænger selve sæsonen, og så er de penge altså hurtigt tjent ind, vurderer han.
I Odense hos Stjerne Stilladser a/s er Henrik Tesgaard markedschef. Han bekræfter, at interessen også i det fynske er øget, når det handler om overdækning, men at der her er et stykke ved endnu, før man ser flere overdækkede stilladser end ikke-overdækkede.
- Mange beder om priser på teltoverdækning, når de skal bestille et stillads, men det ender alligevel ofte med, at dem, der vinder opgaven, får dem overbevist om, at det ikke er nødvendigt og fraviger det. Og så længe der er én, der får lov at fravige det, har han jo et stort konkurrenceparameter at køre på. Der tror jeg, man er kommet et langt stykke videre i københavnsområdet, hvor man kan tillade sig at sige: ’Vi får ikke vores håndværkere op på et stillads, der ikke er overdækket’ og så vinde opgaven alligevel.
Efterlyser tal
Henrik Tesgaard og hans kolleger i Stjerne Stilladser gør kunderne opmærksomme på mulighederne for at få en overdækning på stilladserne, men han kunne godt efterlyse nogle uddybende tal på, hvor godt det egentlig kan betale sig at ’pakke bygningen ind’:
- Jeg mener, der findes for lidt udregninger på cost/benefit indenfor dette felt. Alle er enige om de gode sider, at man f.eks. får færre sygedage hos de ansatte, der er beskyttet af en overdækning, men der mangler noget helt konkret og målbar forskning på, hvor meget man kan spare ved at bruge det, siger han.
Provinsen vil promovere
Tendensen med, at man er længere fremme med at overdække i hovedstaden end i resten af landet, bliver bekræftet ved vores rundringning. Men samtidig bekræftes det også, at virksomheder i provinsen er ved at få færten af, at at det er klogt at markedsføre muligheden noget mere.En af de jyske stilladsvirksomheder, der ønsker at komme ’ind i kampen’ på området, er Stilladsgruppen a/s i Esbjerg.
- Jeg vil sige, at mængden af overdækninger, vi leverer, ligger på det leje, det altid har gjort. Men vi agter at promovere muligheden meget mere end vi gør nu, og er faktisk lige i øjeblikket i gang med en overdækning, som vi løbende tager billeder af, fortæller ejer af virksomheden Jørgen Mikkelsen.
Han er helt på det rene med, at jyderne ikke har været lige så hurtigt ude som mange på Sjælland, men mener, at det nok skal komme:
- Det handler om at gøre opmærksom på, at muligheden er der, og at det godt kan betale sig i det lange løb. Jeg ser frem til, at vi kan introducere vores kunder til, hvad det indebærer at få overdækket, for så tror jeg automatisk, flere vil vælge denne løsning, siger han.
tibu@odsgard.dk
Fra Typehus til Drømme Villa
Magasin om bæredygtighed i byggebranchen
Individuelle trætrapper siden 1972. Smukt og funktionelt dansk design.
Miljøsanering, PCB, asbest, skimmel mm.
Danmarks største udbyder af entreprenørmateriel, teleskoplæssere og kraner
Alt i løftegrej, løfteudstyr, kraner, faldsikring mm.
Verificeret og cloud-baseret miljødokumentation - EPD
Stærkt sortiment til tætning, dæmpning og beskyttelse
Tagdækkernes faldsikringssystem
Udlejning af containere til opbevaring og flytning
BygTek.dk bringer her et udpluk af de i Statstidende registrerede konkurser i byggebranchen de seneste uger
Renoveringen af den almene boligbebyggelse Højstrupparken i Odense løber med Renoverprisen, mens Specialprisen går til Helnæs Mølle – en transformation fra funktionstømt mølle til levende samlingspunkt
Certificerede brandrådgivere kan ikke klage over kommuners afgørelser i sager på det fagområde, som de er certificeret til
Folketinget har vedtaget en ny lovgivning, der fjerner væsentlige forhindringer for kommuner og regioner, der vil etablere solceller på offentlige bygninger.