UgensErhverv.dk
Stor ordre til Adserballe & KnudsenTagrenoveringen udgør i alt 20.000 kvm. og er bere

Stor ordre til Adserballe & Knudsen

Boligforeningen 3B’s afdeling Højstensgård i Herlev er gået i gang med en renovering af 20.000 kvm. tag på afdelingens 40 boligblokke

08-09-2011

Det nye tag udføres af Adserballe & Knudsen i totalentreprise. Firmaet vandt opgaven i licitation og er startet på arbejdet i august.
De 40 boligblokke er opført i 1958 og omfatter i alt 332 to-plans rækkehuse og 48 lejligheder.

- Tagrenoveringen udgør i alt 20.000 kvm. og er beregnet til at tage 15-16 måneder, siger projektchef Niels Laursen, Adserballe & Knudsen. Entreprisesummen er 47 mio. kr.

- Vi fjerner de gamle eternit plader og den gamle isolering, der, som det var normalt på den tid, er kun 75 mm. tyk.Nu øger vi isoleringen til 400 mm. og skal derfor forhøje tagkonstruktionen og slutter af med at lægge nye tagplader overalt. Desuden river vi de eksisterende skalmurede gavle ned og genopfører dem med ny 190 mm. isolering.

- Tagrenovering er en kerneopgave for Adserballe & Knudsen, hvor vi kan spille på alle vores fagområder, tømrer, blik, maler og murer samt vores forretningsområde med byggeledelse og kvalitetsstyring, forklarer Niels Laursen.

”fortsætter…”



- Vi er også glade for totalentreprise-modellen, der er valgt. Den giver os optimale vilkår for at styre opgaven sikkert, få logistikken til at fungere og få de enkelte fag til at spille sammen, så boligforeningen og beboerne er sikret det bedste resultat, siger Niels Laursen.

Boligforeningen og arkitekten har valgt at anvende full size stålplader, der dækker taget fra tagryg til tagrende.

Arbejdet udføres primært udefra, og arbejdet er tilrettelagt i en rullende plan. Fra nedrivning til det nye tag er færdigt på en blok går der 5-7 uger afhængig af størrelsen på den enkelte boligblok. Arbejdet omfatter desuden udskiftning af loftet i badeværelserne og installation af mekanisk udluftning.

Adserballe & Knudsen har 10-12 tømrere, murere og blikkenslagere 100 procent på opgaven foruden to funktionærer. Dertil kommer noget malerarbejde.

Bornebusch Tegnestue er rådgiver og arkitekt for 3B på tagopgaven.

tøtte

Seneste nyt

Mest læste

Brochurer

  • LCA.no

    LCA.no

    Verificeret og cloud-baseret miljødokumentation - EPD

  • FlotteGulve.dk a/s

    FlotteGulve.dk a/s

    Salg og montering •••• Siden 1997 | Prisgaranti

  • TITAN Containers

    TITAN Containers

    Alt i container, køb, leje, brugt, isoleret etc

  • VinduesPladsen

    VinduesPladsen

    Vinduer, døre, trapper og kviste

  • Fyns Kran Udstyr

    Fyns Kran Udstyr

    Alt i løftegrej, løfteudstyr, kraner, faldsikring mm.

  • ABVAC A/S

    ABVAC A/S

    Miljøsanering, PCB, asbest, skimmel mm.

  • DAFA

    DAFA

    Stærkt sortiment til tætning, dæmpning og beskyttelse

  • ERS Rengøring

    ERS Rengøring

    Tilbyder ByggepladsService og HåndværkerRengøring

  • Scantruck

    Scantruck

    Danmarks største udbyder af entreprenørmateriel, teleskoplæssere og kraner

  • BOXIT

    BOXIT

    Udlejning af containere til opbevaring og flytning

Konkurser i byggeriet (Uge 37/2026-1)

Konkurser i byggeriet (Uge 37/2026-1)

BygTek.dk bringer her et udpluk af de i Statstidende registrerede konkurser i byggebranchen de seneste uger

Renovering uden store armbevægelser vinder Renoverprisen 2026

Renovering uden store armbevægelser vinder Renoverprisen 2026

Renoveringen af den almene boligbebyggelse Højstrupparken i Odense løber med Renoverprisen, mens Specialprisen går til Helnæs Mølle – en transformation fra funktionstømt mølle til levende samlingspunkt

Minister hælder certificerede brandrådgivere ned ad brættet

Minister hælder certificerede brandrådgivere ned ad brættet

Certificerede brandrådgivere kan ikke klage over kommuners afgørelser i sager på det fagområde, som de er certificeret til

Tossede barrierer for solceller fjernes

Tossede barrierer for solceller fjernes

Folketinget har vedtaget en ny lovgivning, der fjerner væsentlige forhindringer for kommuner og regioner, der vil etablere solceller på offentlige bygninger.