24-02-2004
Gunner Skovsby fra GS Trapper & Gulve er en garvet producent af trægulve på det danske marked. Faktisk begyndte det hele i 1985. Råvarerne har gennem årene været fyr, Pitchpine og en del andre, ædle træsorter.
Dansk Douglas er en af de nyere råvarer til gulve og i begyndelsen leveret fra dansk savværk. Der er meget lidt Douglas i Danmark, og faktisk kom det først hertil i 1950 fra Amerika. Så da den danske leverandør stoppede i 2002, skulle der findes en ny... og så gik turen over ’dammen’.
Gunner Skovsby siger til BygTek: - Kvaliteten er afgørende, og det danske træ vokser måske lige hurtigt nok, så jeg måtte til USA og vestpå for at finde den rigtige råvare. Derovre er stammer på 40, 50 og 60 m ikke noget særsyn, og så er diameteren 1-1,5 m - knasterne er meget små på de nederste 20-30 m. Varen leveres i container, godt beskyttet for vejr og vind.
- Vores køb i USA har faktisk en sammenhæng med en agent, der nu er bosat her i landet efter 25 år derovre.
- Min amerikanske leverandør har været på besøg for at se, hvad jeg behøvede, og hvilke opgaver der skulle løses. Han kom bare herover for det ene!
- Her i virksomheden regner vi med, at denne niche udgør 4-5000 m
-po
Miljøsanering, PCB, asbest, skimmel mm.
Tagdækkernes faldsikringssystem
Ford vans og pickupper – et erhvervskøretøj til ethvert job
Kæmpe udvalg i trælister - Se mere her!
Vinduer, døre, trapper og kviste
Lad os gøre det sammen
Læs marts 2026 udgaven her
Individuelle trætrapper siden 1972. Smukt og funktionelt dansk design.
Nedbrydning miljøsanering diamantskæring/boring
Salg og montering •••• Siden 1997 | Prisgaranti
BygTek.dk bringer her et udpluk af de i Statstidende registrerede konkurser i byggebranchen de seneste uger
Esbjerg Kommune har godkendt Bramming Boligforenings nye boligbyggeri på Hjørnegrunden i Nørregade. Godkendelsen betyder, at projektet nu kan realiseres, og første spadestik til de almene boliger forventes taget i november
Erhvervsakademi Aarhus, Kaospilot og Arkitektskolen Aarhus lancerer en ny diplomuddannelse i arkitekturledelse. Første hold starter den 16. november, og tilmeldingen er netop åbnet
To personer er tiltalt for sammenlagt 12 forhold af mandatsvig, forsøg på mandatsvig og dokumentfalsk