UgensErhverv.dk

Grønnere byggeri i vintermånederne

Fokus på interimsaflukning ved hjælp af regulerbare moduler

30-08-2011

- Det skal være både billigere og bedre for CO 2-regnskabet at bygge om vinteren, og det vil Altiflex sætte fokuspå med en temadag d. 16. september med emnet vinterbyggeriet og den grønne byggeproces, siger direktør Lasse Ramskov fra firmaet Altiflex, der sælger og udlejer effektiv interimsaflukning ved hjælp af regulerbare moduler.

Lasse Ramskov forklarer, at der i forbindelse med et vinterbyggeri er flere faktorer, der skal tages med i overvejelserne. Det kan f.eks. være ekstra krævende at skulle holde regn og kulde ude af byggeprojektet.

- Løsningen har traditionelt omfattet plastikafdækninger, men et tyndt lag plastik er hverken særligt isolerende eller holdbart. Derfor kan det hurtigt blive en bekostelig affære at af-ise eller opvarme en ufærdig bygning for at udtørre betonen, når varmen suser direkte ud igennem afdækningerne, fremhæver Lasse Ramskov.

”fortsætter..”

For at opretholde byggeaktiviteten er der årstidsbestemte krav til byggepladsens forhold. Der skal f.eks. afskærmes, facadeåbninger skal lukkes og materialer skal beskyttes mod frost og nedbør.

- Denne temadag giver mulighed for at tilegne sig viden, og få inspiration til at spare penge i vinterperioden- Derfor har vi også inviteret en række firmaer der udlejer eller sælger udstyr til vinterbyggeri, bl.a. Cramo, Paschal, WR Damp, Haucon og Mascot m.fl. Altiflex vil på dagen benytte lejligheden til at vise vores forskellige løsninger, herunder vores nye sikkerhedsrækværk og støvvægge, oplyser Lasse Ramskov..

tøtte

Seneste nyt

Mest læste

Brochurer

Renovering uden store armbevægelser vinder Renoverprisen 2026

Renovering uden store armbevægelser vinder Renoverprisen 2026

Renoveringen af den almene boligbebyggelse Højstrupparken i Odense løber med Renoverprisen, mens Specialprisen går til Helnæs Mølle – en transformation fra funktionstømt mølle til levende samlingspunkt

Minister hælder certificerede brandrådgivere end ad brættet

Minister hælder certificerede brandrådgivere end ad brættet

Certificerede brandrådgivere kan ikke klage over kommuners afgørelser i sager på det fagområde, som de er certificeret til

Tossede barrierer for solceller fjernes

Tossede barrierer for solceller fjernes

Folketinget har vedtaget en ny lovgivning, der fjerner væsentlige forhindringer for kommuner og regioner, der vil etablere solceller på offentlige bygninger.

Lov om udenlandsk arbejdskraft med ført 3F-hånd

Lov om udenlandsk arbejdskraft med ført 3F-hånd

Folketinget vedtog fredag den overenskomstbaserede beløbsordning for udenlandsk arbejdskraft, også kaldet ”certificeringsordningen”. Krifa advarer om, at ordningen træder demokratiske rettigheder under fode