UgensErhverv.dk

Om fem år kommer arbejdspladserne

I en ny undersøgelse fra DI forventer et flertal af virksomhederne, at deres lokale aktivitetsniveau om fem år vil være større end i dag

23-08-2011

14 pct. af de 4.752 virksomheder, der har svaret på spørgsmål i DI’s undersøgelse Lokalt Erhvervsklima 2011, forventer, at deres aktiviteter indenfor kommunegrænsen vil være ”meget større” om fem år, end hvad aktiviteten er i dag. Hele 45 pct. forventer, at den vil være ”lidt større ”.

Virksomhedernes overraskende positive melding kommer på et tidspunkt, hvor der ellers hen over sommeren har bredt sig en vis usikkerhed om styrken i det gryende, globale opsving.

– Det bliver et langt sejt træk, før vi for alvor får gang i væksten herhjemme. Virksomhederne kæmper med et højt omkostningsniveau og en slidt konkurrenceevne, siger erhvervsøkonomisk chef Kent Damsgaard, DI, der i samme åndedrag peger på behovet for flere politiske reformer.

”fortsætter…”




Han opfordrer samtidig virksomhederne til at fortsætte arbejdet med at trimme udgifterne og få et stærkere fokus på innovation og et globalt perspektiv i deres muligheder for afsætning. På den baggrund forstår han godt virksomhedernes forventning om på sigt at ville øge det lokale aktivitetsniveau.

– Svarene fra virksomhederne vidner om, at de tror på, at missionen kan lykkes. Hvis politikerne styrker rammevilkårene både nationalt og lokalt, så er virksomhederne også klar til at skabe arbejdspladser i Danmark. Og det er det, som vi har så hårdt brug for, siger Kent Damsgaard.

tøtte

Seneste nyt

Mest læste

Brochurer

Renovering uden store armbevægelser vinder Renoverprisen 2026

Renovering uden store armbevægelser vinder Renoverprisen 2026

Renoveringen af den almene boligbebyggelse Højstrupparken i Odense løber med Renoverprisen, mens Specialprisen går til Helnæs Mølle – en transformation fra funktionstømt mølle til levende samlingspunkt

Minister hælder certificerede brandrådgivere end ad brættet

Minister hælder certificerede brandrådgivere end ad brættet

Certificerede brandrådgivere kan ikke klage over kommuners afgørelser i sager på det fagområde, som de er certificeret til

Tossede barrierer for solceller fjernes

Tossede barrierer for solceller fjernes

Folketinget har vedtaget en ny lovgivning, der fjerner væsentlige forhindringer for kommuner og regioner, der vil etablere solceller på offentlige bygninger.

Lov om udenlandsk arbejdskraft med ført 3F-hånd

Lov om udenlandsk arbejdskraft med ført 3F-hånd

Folketinget vedtog fredag den overenskomstbaserede beløbsordning for udenlandsk arbejdskraft, også kaldet ”certificeringsordningen”. Krifa advarer om, at ordningen træder demokratiske rettigheder under fode