UgensErhverv.dk
1.500 kbm. beton i ét hug

1.500 kbm. beton i ét hug

NCC Construction støber bunden i stort forsinkelsesbassin i ét hug

17-08-2011

Intet må gå galt, når NCC Construction fra midnat i nat (natten mellem onsdag den 17. og torsdag den 18. august) skal støbe bunden i et 10.000 kbm. stort forsinkelsesbassin i ét hug.

Forberedelserne er mange og logistikken kompleks, når man skal støbe 1.150 kbm beton på under et døgn midt i et bebygget område. Producenten DK Beton lukker to hele betonværker ned for øvrige kunder for kun at køre beton i pendulfart til byggepladsen ved Ericaparken 67 i Vangede, hvor NCC Construction er i gang med at opføre et forsinkelsesbassin for bygherren forsyningsselskabet Nordvand.

Det underjordiske bassin skal opsamle opblandet spildevand fra fællessystemet og dermed aflaste kloaknettet ved fremtidige skybrud.

Onsdag d. 17. august ved midnat indledes arbejdet med at forme bassinets enorme bundplade, som skal støbes i ét stykke. Det 24 mand store hold forventer, at arbejdet vil strække sig i ca. 18-20 timer.

"fortsætter.."



- Vi havde planlagt først at starte støbningen kl. 04.00, men måtte fremskynde den fordi der er udsigt til regn natten til fredag, ” forklarer projektchef Flemming Carlsen, NCC Construction.
Han forsikrer dog, at arbejdet vil foregå med størst muligt hensyn til beboerne i området.

Nødvendig aflastning ved skybrud
Forsinkelsesbassinets placering sker på baggrund af Nordvands analyser af aflastningsbehovet i området. Storkøbenhavn har flere gange denne sommer oplevet, hvordan skybrud overbelastede kloaknettet og sendte bakteriefyldt spildevand tilbage på gaderne. Sådanne situationer skal det kommende forsinkelsesbassin være med til at forebygge:

- Som udgangspunkt satser Nordvand på at adskille regn- og spildevand. Det gør vi f.eks. ved at anlægge et nyt afløbssystem kun beregnet til regnvand og ved at nedsive regnvandet, hvor det falder. Der er dog visse steder, hvor disse løsninger ikke er tilstrækkelige og derfor må suppleres med bassiner som det ved Nymosen, NCC er ved at etablere for os, forklarer Lise Jangmark, projektleder i Nordvand.

- Sådanne bassiner forhindrer, at opblandet regn- og spildevand presses tilbage til overfladen. Dette underjordiske forsinkelsesbassin sikrer sammen med Nordvands mange øvrige bassiner en bufferkapacitet i de situationer, siger Lise Jangmark.

Når forsinkelsesbassinet står færdigt i sommeren 2012, vil Nordvand etablere et haveanlæg på arealet oven på bassinet til beboerne i området.

tøtte

Seneste nyt

Mest læste

Brochurer

Renovering uden store armbevægelser vinder Renoverprisen 2026

Renovering uden store armbevægelser vinder Renoverprisen 2026

Renoveringen af den almene boligbebyggelse Højstrupparken i Odense løber med Renoverprisen, mens Specialprisen går til Helnæs Mølle – en transformation fra funktionstømt mølle til levende samlingspunkt

Minister hælder certificerede brandrådgivere end ad brættet

Minister hælder certificerede brandrådgivere end ad brættet

Certificerede brandrådgivere kan ikke klage over kommuners afgørelser i sager på det fagområde, som de er certificeret til

Tossede barrierer for solceller fjernes

Tossede barrierer for solceller fjernes

Folketinget har vedtaget en ny lovgivning, der fjerner væsentlige forhindringer for kommuner og regioner, der vil etablere solceller på offentlige bygninger.

Lov om udenlandsk arbejdskraft med ført 3F-hånd

Lov om udenlandsk arbejdskraft med ført 3F-hånd

Folketinget vedtog fredag den overenskomstbaserede beløbsordning for udenlandsk arbejdskraft, også kaldet ”certificeringsordningen”. Krifa advarer om, at ordningen træder demokratiske rettigheder under fode